Sebastian Vettel, akrcsak a src a szomszdbl. Habr ngyszeres Formula-1-es vilgbajnok, s a sportg trtnetnek egyik legnagyobb mlt csapatnak piltja, nincsenek sztrallrjei. Magnlett rendkvl vja a mditl, s minden krdst kerl is ezzel kapcsolatban. Egytl egyig minden pilta tisztelett kivvta hozzllsval s tehetsgvel. 2015 ta j csapatval, a nagy mlt Ferrarival szll harcba a gyzelemrt! Itt kiderl hogyan! >>
Idpont: 2017. 04 28. - 04.30. Krk szma: 53 Egy kr: 5,848 km Teljes versenytv: 309,745 km Leggyorsabb kr: 1:39:094- N, Rosberg 2016-os gyztes: N. Rosberg
A chat cserekrsre, beszlgetsre szolgl! Reklmot nem krek! Tartzkodj a trgr szavak hasznlattl!
PITLANE
Chatben tudsz JELENTKEZNI!
Ha leveszel, elkltzl, trld az oldalad szlj! Ksznm!
Ha nem frisselsz hossz ideje lekerlsz.
HREK
Klns vletlenek az F1-ben
Van aki hisz a vletlenekben, s van akinek meggyzdse, hogy vletlenek valjban nincsenek. Taln mg klnsebb egy olyan sportgban vletlenekrl, avagy a sors olykor valban mks, olykor viszont htborzongatan furcsa fintorrl beszlni, ami az emberi tnyez mellett, leginkbb a technikra valamint a tudomnyra pl. Az F1Fanatic mgis megprblta, gy a kvetkez sszelltsban nhny klns eset sorakozik fel a szguld cirkusz trtnetbl.
Kt betolakod= Kt gyzelem Rubens Barrichellnak
A modernkori Formula-1-es versenyzsben mindssze ktszer fordult el, hogy valaki szndkosan megzavarta a versenyt, s mindkt alkalommal ugyanaz a versenyz, Rubens Barrichello lett a futamgyztes.
2000-ben a Nmet Nagydjon egy dhs, egykori Mercedes alkalmazott, a verseny felnl tiltakozott gy elbocstsa miatt, hogy beszaladt a plyra. Szerencsre a biztonsgi aut azonnal kzbelpett, a betolakodt pedig letartztattk.
Mindaddig nagyon gy festett a dolog, hogy a Mercedes motorral hajtott McLarenek Mika Hkkien s David Coulthard prossal knyelmesen behzzk az els-msodik helyet, de a SafetyCar lenullzta a finn knyelmes elnyt. A 18. helyrl rajtol Barrichello mr a rajtnl t pozcit nyert, ezutn pedig folyamatosan lpegetett elre, gy a brazilnak mindenkpp kedvezett ez a kis incidens, illetve ez utn az es is eleredt, s vgl a kettes szm ferraris profitlt a hockenheimi kavarodsbl.
Barrichello hasonlan bizarr krlmnyek kztt nyert hrom vvel ksbb a Brit Nagydjon is, ahol egy szoknys r pap jelent meg a silverstone-i Hangr egyenesben. A kocsik 150 km/rs sebessggel szguldoztak a vakmer pap krl, mieltt egy btor versenybr le nem teperte a fldre, s ki nem vonszoltk a „tzvonalbl”. Barrichellt nem zavarta meg a klns eset, s begyjttte F1-es plyafutsa hatodik diadalt.
Szerencsre a szablyknyv elg konkrtan fogalmaz az ilyen egyedi esetekre, gy az a pilta indulhatott az els rajtkockbl, aki elbb futotta meg ezt az idt. Ez alapjn Villeneuve, Schumacher s Frentzen lett a sorrend a vasrnapi rajtrcson. A dolog rdekessgt fokozta az is, hogy mr az els kanyar utn teljesen megcserldtt a sorren, Schumacher az lre llt, s Frentzen szintn megelzte Villeneuve-t. A futamgyzelem vgl a McLarenben l Hkkinen lett.
Ascarik tragdija
Antonio s Alberto Ascari apa s fia 30 v klnbsggel vesztettk letket mindketten balesetben. A kis Alberto ht vesen vesztette el desapjt 1925-ben, majd pontosan hrom vtizeddel ksbb, a Monaci Nagydjon tengerbe zuhant Lancijval. Ekkor egy nappal fiatalabb volt, mint az desapja a hallakor. A balesetet srtetlenl megszta, m ngy nappal ksbb csapattrsa, Eugenio Castelloti invitlsra Monzban utazott, s egy Ferrari 750-es tesztelse kzben mr nem volt ilyen szerencsje. A rendkvl babons olasz mindig csak sajt sisakjban volt hajland versenyautba lni, m ez alkalommal Castelloti sisakjt krte klcsn. Az egyik kanyarban a kocsi kisodrdott, a 36 ves ktszeres vilgbajnok pedig azonnal meghalt. Tovbbi furcsa vletlen, hogy Albertnak 13 Grand Prix gyzelme volt, ugyanannyi, mint desapjnak.
Fisichella a malj plya "rajtrcs bajnoka"
A rajtrcsra val felsorakozs kvlrl nzve nem tnik tl bonyolult feladatnak, m Giancarlo Fisichella nem mindig tudott vele megbirkzni.
A 2001-es Malj Nagydjon a Benettonban l olasz pilta megmagyarzhatatlan mdon rossz oldalon llt fel a rajtrcsra, majd amikor szrevette bakijt, megprblt korriglni, aminek az lett a vge, hogy a kt sor kztt, radsul a menetirnnyal szemben llt meg.
Kt vvel ksbb mr a Jordan versenyzjeknt ismt a sepangi aszfaltcsk okozott neki zavarba ejt pillanatokat, amikor ismt rossz helyre lavrozta kocsijt a rajt eltt. A korrigls ezttal bravrosan sikerlt, s Fisico megtallta helyt, m az indulsnl a motorja lefulladt, gy mieltt elkezddhetett volna, mris vget rt a versenye. Malajziai dmonjai ezutn mr szerencsre elhagytk Fisichellt, st harmadik, s egyben utols gyzelmt itt nnepelhette 2006-ban.
Grosjean fj sebeket tp fel
2009-ben a Renault igencsak viharos krlmnyek kzepette rkezett meg a Szingapri Nagydjra, hiszen az FIA ppen ezekben a napokban mondta ki a csapat bnssgt az elz vi szingapri eset miatt, amikor Nelson Piquet Jr. szndkosan falnak csapat autjt azrt, hogy egy biztonsgi auts peridussal csapattrst, Fernando Alonst gyzelemhez segtse.
A Renault-nak teht gy is elg knos volt ppen a botrny kells kzepn visszatrni az jszakai futamnak otthont ad plyra, a Piquet-t helyettest Romain Grosjean azonban rtett mg egy lapttal pironkodsukra, amikor pnteken, az egyik edzsen ugyanazon a helyen trte ssze autjt, ahol egy vvel azeltt megtrtnt a hrhedt incidens.
Ferraris problmk a Rascasse-ban
A Renault-hoz hasonl deja vu-ben lehetett rsze a Ferrarinak is, amikor a 2007-es Monaci Nagydj idmrjn Kimi Rikknen tugratott nhny rzkvn, majd amikor a srlt autval prblt visszaevicklni a bokszba, a szk Rascasse kanyarban leparkolt, ppen ugyangy, ahogy egy vvel azeltt Michael Schumacher. A nmet versenyz esete akkor nagy port kavart, hiszen ppen legfbb rivlist, Fernando Alonst tartotta fel gyors krn, ami miatt szndkossggal vdoltk, s a szankci sem maradt el. Raikknennl persze sz sem volt vitathat manverrl, hiszen akit akadlyozott, az nem volt ms, mint csapattrsa, Felipe Massa.
Berger s Benetton prhuzamok
Gerhard Berger mindssze kt gyzelmet jegyzett a Benettonnl, annyiban azonban mgiscsak klnleges volt, hogy ez a kett mind Berger, mind pedig a csapat szmra a legels, valamint a legutols futamgyzelem volt.
1986-ban a Mexiki Nagydjon a 27 ves versenyz s csapata egytt nnepelhettk legels F1-es diadalukat, hiszen a kirly-kategriban els vt tlt alakulat mindaddig csak egy harmadik helyet tudott felmutatni szintn Bergerrel a volnnl, akinek nem mellesleg az volt els dobogs helyezse is.
Egy vtizeddel ksbb Berger s a Benetton jra sszellt. Schumacher tvozsval a csapat nagy versenyzt vesztett el, s az osztrk mr inkbb vn rknak szmtott, m risi meglepetsre a Nmet Nagydjon mg egyszer megvillantotta ifjkori formjt, s utols F1-es vben mg bezsebelte 10. gyzelmt. A szezon vgn visszavonult, a Benetton pedig mg ngy vet eltlttt a kirly-kategriban, mieltt a Renault megvsrolta, de ez alatt az id alatt a gyzelmek szmt mr nem sikerlt gyaraptani.
Vadszbl ldztt
2005-ben Schumacher vgigszenvedte a szezont a Bridgestone abroncsokon versenykptelen Ferrarijval, m a San Mario Nagydj a maranelliak keserves szezonjnak egyik fnypontja volt. Schumi ugyan csak a 13. rajtkockbl indult, m a futam utols harmadban mr a dobogs helyeken szguldott, a leints eltt 13 krrel pedig megrkezett az len ll Fernando Alonso nyakra. A szemmel lthatan gyorsabb ferraris mindent elkvetett, hogy megelzze a kk-srga Renault-t, vagy hibra knyszertse a fiatal spanyol ellenfelet, m az olyannyira szenzcisan vdekezett, hogy a htszeres bajnok nem boldogult. A kt versenyz pards vgjtkot produklt, s a nmet vgl kt tizedmsodperccel ksbb szelte t a clvonalat a gyztes Alonso mgtt.
A kvetkez vben ugyanitt Schumacher tallta magt az len, egy eszeveszett ldzvel, a mr vilgbajnok Fernando Alonsval a hta mgtt. A verseny msodik felben Fernando tbbnyire nyoms alatt tartotta az lment, m elzsi ksrletei ugyangy kudarcba fulladtak, mint ahogyan 12 hnappal azeltt Schumachernek.
Vletlen, vagy szimpln csak rltsg
Elsre egy rendkvl szerencstlen vletlennek tnt a BAR versenyzinek belgiumi idmrn trtnt balesete 1999-ben, de mint utlag kiderlt, bizony a kt pilta, Jacques Villeneuve s Ricardo Zonta eszement egyezsge volt a ludas.
Villeneuve s Zonta ugyanis megllapodtak abban, hogy minl laposabbra lltott htsszrnnyal szguldanak t az Eau Rouge-on. A V10-es motorok idejben a flelmetes Eau Rouge volt a vezeti kpessgek egyik legnagyobb prbja, s nem egyszer rajtakaptak egy-egy vakmer piltt azon, hogy a hatrokat feszegeti a kocsi hts lgtereljvel. Kzjk tartozott a kanadai is, aki mr az elz vben a Williamsel is "bontogatta szrnyait."
Hasonl vgkimenetele lett az 1999-es belgiumi idmrnek is, s elbb Villeneuve, majd pillanatokon bell a fiatal csapattrs, Zonta pontosan ugyanazon kanyarban amortizlta le autjt, mikzben csapatfnk Craig Pollock a hajt tpte. A sztorihoz mg hozztartozik Pollock tancsa ifj piltjnak, mieltt az megkezdte az edzst. A j tancs a kvetkez volt: "Menj ki, s tedd ugyanazt, amit Jacques csinl!"
Ha sejtette volna, hogy Zonta ennyire szfogad…