A hrek szerint az F1 j tulajdonosai az egyenlsg jegyben szeretnnek kltsgsapkt bevezetni, de a Ferrari elnke csak nevet ezen, mondvn, hogy csapata minden megszorts ellenre eddig sem sprolt egyetlen eurt sem.
Egy minden csapatra ktelez rvny kltsgvetsi sapka bevezetse idrl idre felmerl a Formula-1 berkeiben, noha ltalnos vlekeds, hogy szinte lehetetlen lenne egy ilyet ellenrizni s betarttatni a folyamatosan kiskapuk utn kutat istllkkal. A kiadsok visszafogsnak legdrasztikusabb elmleti mdja pedig sokaknl mr els hallsra is kiveri a biztostkot: amikor mg 2009-ben elszr felmerlt, hogy 40 milli fontban maximalizlnk minden csapat ves kltsgvetst, nhny nagyobb istll, mint a Ferrari s a Renault kiszllssal fenyegetztt.
Nincs sok j a nap alatt, a Ferrari most, immr Sergio Marchionne elnklse alatt sem tudna elkpzelni egy ilyen forgatknyvet. Az elnk felhvja a figyelmet, hogy az elmlt vekben bevezetett klnfle megszort intzkedsek is mind hatstalanok voltak Maranello szmra, ahol senkinek esze gban sem volt sprolni.
„Mostanig is szmos korltozst vezettek be a motorok eladsnak kltsgeire s a szlcsatornk hasznlati idejre, de ezek egyike sem bizonyult hatkonynak. Az a helyzet, hogy a Formula-1 egy drga sport” - idzi Marchionnt a Motorsport. „Rszt vesznek benne olyan nagy gyrtk, mint a Renault s a Mercedes, amelyek szlesebb skln kpesek fejleszteni, ez pedig tnyleg veszlyesen megugraszthatja a kltsgeket. Elfogadom, hogy a cskkentsre kell trekednnk, de sok fgg attl, hogy hogyan prbljuk meg ezt elrni. A kltsgsapkban pldul nem hiszek. A nagyon szigor korltozsokkal az a f baj, hogy vgl mindannyiunknak csak nagyon szk jtktere maradna az aut jobb ttelhez.”
Az olasz szerint a Liberty Media ezirny tletei is eleve hallra vannak tlve. „Szoktam rgi szmvetseket nzegetni az elmlt tz vbl vagy mg rgebbrl, s azt ltom, hogy a Ferrari sohasem fogta vissza magt, amikor a pnzkltsrl volt sz. Azt persze utlag mr nem tudom, hogy a pnzeket jl vagy rosszul hasznostottk-e. Mindenesetre az biztos, hogy az FIA brmilyen kltsgcskkentsi prblkozsa ellenre a csapatok mindig talltak ms mdot arra, hogy elkltsk a pnzket.”
„Ez pedig egy rgi problma, amivel mindenki szembesl, aki korltokat prbl szabni: ha maradnak nyitott terletek, akkor a kiadsok oda fognak sszpontosulni. Visszanzve az elmlt ngy-t vnket, mi egyetlen eurt sem sproltunk meg. Egyszeren csak mindig tcsoportostottuk az erforrsainkat ms terletekre. A kltsgcskkents alapveten tnyleg egy nemes cl, csak ppen sohasem sikerl vele a szksges eredmnyeket elrni.”
/formula/