Vettel tudja, min kell változtatni, hogy a pole-ért harcolhasson
Sokat csúszkált, le is van maradva, de Sebastian Vettel úgy érzi, harcba szállhat a pole pozícióért szombaton.
Amilyen simán indult a monacói hétvégéje, annyira hektikus volt a pénteki napja Kanadában. Sebastian Vettel mindkét szabadedzésen több megpördülést és kicsúszást mutatott be az egyelőre igencsak koszos, csúszós pályán, ráadásul délelőtt Lewis Hamilton, délután pedig Kimi Räikkönen is gyorsabbnak bizonyult nála.
A négyszeres világbajnok hátránya a második 90 percben 0,265 másodperc volt az első helyen végző csapattársával szemben. Ettől függetlenül is elégedetten értékelte napját. „Sínen vagyunk, elégedettek lehetünk. Elég zűrös volt a pályán, mert – főleg a nap elején – nagyon piszkos volt. Sok mindent kipróbáltunk, a többség bevált, holnapra már csak gyorsulnunk kellene egy kicsit” – értékelt a bajnoki tabella első helyezettje.
„Kanadában általában nem könnyű fölmelegíteni a gumikat, de ma nem a pálya okozta a fejtörést, hanem az, hogy mennyire poros volt. Nagyon igyekeznünk kellett, hogy az úton tartsuk az autót. Volt pár kicsúszásom is, nem volt egyszerű.”
Vettel a délutáni hosszú etapjai során többször is panaszkodott a csapatrádióban Lewis Hamiltonra, aki előtte hol hibázott, hol visszavett, és ezzel őt is hátráltatta. Ingerültsége az autóból kiszállva hamar elszállt. „Egyszerűen csak annyi történt, hogy próbáltunk következetesen gyors köröket futni, hogy felmérjem az autó viselkedését, és ha nem szabad előtted a pálya, az nem segít ebben. De biztos vagyok benne, hogy Lewis nem direkt csinálta. A pálya állapota hibára késztetett, de holnapra javulni fog a helyzet.”
Ami a szombatot illeti, tudja, min kell változtatniuk ahhoz, hogy esélyes legyen a pole-ra. „A célunk természetesen az első sor lesz szombaton. De abban is biztos vagyok, hogy a Mercedes megnehezíti a dolgunkat. Szoros csatára számítok velük, muszáj még javulnunk. De az edzés végén már egészen pontosan éreztem, mire lesz szükségünk szombaton ahhoz, hogy javítsunk a kocsi viselkedésén. Remélem, hogy sikerül is megvalósítanunk.”
Vettel idén egy pole pozíciót jegyez, Szocsiban szerezte – csapata, a Ferrari a hatból két alkalommal tudta felülmúlni a Mercedest a kvalifikáción.
/m4sport/
Kanadai GP, 2-. szabadedzés: Élre állt a Ferrari
Monacói formáját idézte Kimi Räikkönen a kanadai második szabadedzésen. Lewis Hamilton és Sebastian Vettel sem tudta túlszárnyalni idejét. Dühöngések, kicsúszások és egy piros zászló tarkította a második 90 perces tréninget.
Az időjárási viszonyok nem sokat változtak délutánra Montrealban: 23 Celsius-fokra melegedett a levegő, a szél továbbra is kitartóan fújt – nagy kérdés volt, a pálya állapota mennyit javult a délelőtti csúszkálások óta. Előrebocsátjuk, hiba volt most is bőven…
Két peches szereplője is volt az első másfél órának. Carlos Sainz korai motorhibája után elsők között hajtott a pályára a második gyakorlás elején, a McLarennél viszont néma maradt a garázs. Fernando Alonso és Stoffel Vandoorne autója is az emelőn állt – a spanyolnak a fellépő hidraulikai szivárgás megoldására kellett várnia úgy egy órát.
Az edzés alaphangját a Ferrarik adták meg. Mindketten szuperlágy gumikon futottak ki, és Kimi Räikkönen nevéhez fűződött a csapat első 14 alatti ideje: 1:13,990. Az első 20 percben ez számított az etalonnak, Sebastian Vettel 0,1 másodpercre tudta megközelíteni csapattársát. A két vörös autó 9 körös etapot futott a piros oldalfalú gumikon.
Aztán pályára hajtott a Mercedes is. Lewis Hamilton 10. körében vette át a vezetést, csekély, 35 ezredes előnnyel. Bottas Vettel elé ugrott másodiknak, mögöttük pedig a két Red Bull sorakozott.
Az első félórában máris számos hibát láthattunk. Romain Grosjean két egymást követő körben pördült meg a 6-os kanyarban. Az első a délelőtti esetek után még nem is lett volna meglepetés, az ismétlés már annál inkább. „Nem pördülhetek meg kétszer ugyanabban a kanyarban! Itt valami nem stimmel a rendszerekkel” – mondta a francia a csapatrádión. Majd meg is erősítette: „Valami nem jó a hátulján, az egyes és kettes kanyarban sem volt hátsó tapadás.”
Láthattunk blokkolós fékezést és kanyarlevágást Valtteri Bottastól és Danyiil Kvjattól, de náluk is melegebb pillanatot élt át Sebastian Vettel, aki alatt a Bajnokok Fala felé közeledve tört ki a Ferrari hátulja. „Majdnem elvesztettem” – mondta mérnökének, aki megkönnyebbülve konstatálta, hogy csak majdnem…
A két Red Bullnál másfajta gondok merültek fel. „Erőt veszítek. Mondjátok, mit tegyek” – kért tanácsot Ricciardo csapatától. Az ausztrált be is hívták és ki is szállították autójából: a motornál bukkantak hibára. Összesen 8 kör került a neve mellé. Verstappen eközben a kormánykijelzőjével bajlódott. „Semmi sem működik…” – panaszkodott. Mérnökének úgy kellett félbeszakítania: „Oké-oké, Max, higgadj le!”
Az első félóra már letelt, amikor a két Ferrari ismét megjelent a pályán – már az ultralágy gumikon. A köridők nagy ütemben javultak. Vettel azonnal 1:13,7-et futott, majd 1:13,2-t, de Räikkönen ismét túlszárnyalta, a hétvége legjobb idejével: 1:12,935.
A Mercedesnek erre már nem volt válasza. Hamilton megrekedt 1:13,150-nél, ami Vettel elé, a második helyre rangsorolta őt. Bottas 0,4 másodperces hátránnyal volt negyedik. Ismét a figyelem középpontjába kerültek a gumimelegítő körök. Miközben a Ferrarik egy kör után képesek voltak jó tempót diktálni, Hamiltonék két kört is futottak, mielőtt a gázba tapostak volna.
Az ötödik helyen a kisebb szünet után visszatérő Verstappen állt, fél másodpercen belül Räikkönenhez képest. Őt Massa, Ocon és Kvjat követte. Ricciardo motorgondjai miatt nem körözhetett, így visszacsúszott 14.-nek.
Romain Grosjean a 10. helyen állt ekkor, de elégedettnek kicsit sem lehetett nevezni. A 6-os kanyarban bemutatott korai megpördüléseit egy újabb piruettel egészítette ki, ezúttal a második kanyar előtt. „Mi a pokol történik?! Kezd elegem lenni” – dühöngött. Aztán amikor egy újabb panaszkodása során mérnöke közölte vele, mit csinál csapattársa, Kevin Magnussen, csak a.nnyit felelt: „Ó, **** meg őt!” Günther Steinernek alighanem lesz egy-két szava a rádiós megnyilvánulása miatt már tavalyi megdorgált versenyzőhöz…
A hosszú etapok előtt még láthattunk két incidenst a Bajnokok Falánál. Marcus Ericsson érintőre vette a hírhedt betont, Stoffel Vandoorne viszont csak megpördült előtte, ahogy az utolsó sikánból jött ki. A belga ezzel megfosztotta magát a javítás lehetőségétől. A lágy gumin futott körével csak a 19. helyen állt, az ultralágyon pedig további próbálkozásaival sem tudott gyorsulni.
Bottas Mercedese már tele volt tankolva, amikor ő is bemutatott egy látványos hibát. Egyszerűen kirepült a pályáról, amikor megcsípte az első kanyar belső kerékvetőjét. A füves-kavicsos bukótéren átsodródva tért vissza a pályára, és ezzel a mögötte érkező Vettelt is megzavarta. A német később a 6-os kanyarban is bemutatott egy piruettet.
Az utolsó félórában végül Alonso is felbukkant a pályán. Szuperlágy gumin teljesített első etapját, mely során a 16. helyig lépkedett előre. A spanyol aztán pár perccel a vége előtt, amikor már mindenki a versenytempóval foglalkozott, ultralágyas körrel robbantott, s lépett előre 7.-nek. Ha már rossz nap, legyen benne egy kis móka is…
20 perccel a leintés előtt Max Verstappen autója a 8-as kanyar felé tartva erejét vesztette és leállt. Miután a pálya ezen szakaszán nincs megnyitva a korlát, piros zászlóval szakították félbe a körözést, és ezzel együtt a hosszú etapokat. A Red Bull ezzel mindkét autóját műszaki hiba miatt vesztette el a hajrára – nem éppen ilyen első napról álmodtak.
Az újraindítás után kisebbfajta tumultus alakult ki a hajtűkanyarban. Lance Stroll Bottast próbálta elkerülni a kigyorsításkor, ám miközben jobbra húzta a kormányt, majdnem nekiment a közben megérkező Räikkönennek. Vettelnek eközben Hamiltonnal gyűlt meg a baja, aki szuperlágyas etapja során többször is feltartotta őt. „Ront, majd visszavesz” „Újra visszavett” – panaszkodott bajnoki ellenfelére többször is.
Vettelnek ezúttal be kellett érnie a harmadik hellyel, az edzés Räikkönené lett. A monacói pole-szerző a délelőtti korai megpördülése után egyetlen hibát sem vétett, ami a csúszós pályán elismerésreméltó teljesítmény. Ráadásul következetesen gyors volt egy körön és a hosszú etapokon is.
Kanadai Nagydíj, 2. szabadedzés – végeredmény:
1. Kimi Räikkönen Ferrari 1:12,935 41
2. Lewis Hamilton Mercedes 1:13,150 +0,215 41
3. Sebastian Vettel Ferrari 1:13,200 +0,265 41
4. Valtteri Bottas Mercedes 1:13,310 +0,375 42
5. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer 1:13,388 +0,453 25
6. Felipe Massa Williams-Mercedes 1:14,063 +1,128 38
7. Fernando Alonso McLaren-Honda 1:14,245 +1,310 19
8. Esteban Ocon Force India-Mercedes 1:14,299 +1,364 46
9. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault 1:14,461 +1,526 38
10. Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:14,501 +1,566 41
11. Romain Grosjean Haas-Ferrari 1:14,566 +1,631 33
12. Nico Hülkenberg Renault 1:14,604 +1,669 38
13. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault 1:14,621 +1,686 43
14. Kevin Magnussen Haas-Ferrari 1:14,676 +1,741 35
15. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer 1:15,072 +2,137 8
16. Jolyon Palmer Renault 1:15,127 +2,192 40
17. Lance Stroll Williams-Mercedes 1:15,240 +2,305 40
18. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 1:15,611 +2,676 31
19. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda 1:15,624 +2,689 20
20. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari 1:16,308 +3,373 31
/m4sport/
Kanadai GP, 1. szabadedzés: Piruettek, dühös spanyolok és Hamilton-elsőség az első edzésen
Lewis Hamilton bizonyult a leggyorsabbnak a Kanadai Nagydíj első szabadedzésén. Sok megpördülést, egy mókust, egy mormotát és két mérges spanyolt is láthattunk az első másfél órában.
Képes-e felülkerekedni monacói nehézségein a Mercedes? E kérdésre várunk választ a hétvégi Kanadai Nagydíjon – de ez áll a középpontban a bajnoki címvédőnél a pénteki edzésnapon is. A csillagosok a két másfél órás gyakorláson azt tervezik kideríteni, jól következtettek-e a Monacót követő elemzések során, és hatásos-e a felfüggesztés beállításánál választott új út.
A két Ezüstnyíl még pályára sem hajtott, máris volt, aki autója helyett robogóval száguldott vissza a boxutcába az első szabadedzés elején. Mindössze négy perc telt, amikor Carlos Sainz mögött elfüstölt a Renault-motor. A Toro Rosso egyetlen kört sem tudott abszolválni, a hajtűkanyar után adta meg magát.
A pályabíróknak kényelmes dolguk volt a kék masina eltávolításával: a mezőny az első negyedórában nem mutatott túlzott aktivitást, többen újítások aerodinamikai tesztelésével nyitották a hétvégét. A Ferrarinál két különböző hátsó szárnyat hasonlítottak össze (Vettel kapta az új, banánszárnyat), a Red Bull és a McLaren nagy mérőkeretekkel vizsgálta aerodinamikai újításaikat.
A Sainz leállását követő tízperces csönd után Kimi Räikkönen irányította magára a figyelmet. Ferrarija a 7-es kanyarból kigyorsítva egyszerűen megpördült. A vörös gép semminek sem koccant neki, pár perccel később már 1:16,846 másodperces eredménnyel repítette az első helyre vezetőjét. A finn az ultralágy abroncsokon kezdte a körözést.
Csapattársa, Sebastian Vettel is a lila gumikon nyitott – és ő is megpördüléssel. A német az első kanyarkombináció jobbos hajlata előtt vesztette el az uralmát az SF70H fölött. Pedig még sirályok sem ücsörögtek a belső íven… A két piruett között a különbséget az jelentette, hogy miközben Räikkönen kigyorsításkor, csapattársa lefelé váltás közben fordult menetiránnyal szembe.
A pálya szemmel láthatóan rendkívül piszkos volt, bizonyos részeken csak úgy porzott az autók alatt, ráadásul még a szél is fújt, így a csúszkálás nem Ferrari-sajátosság volt. Nem sokkal később Lewis Hamiltontól is láthattunk egy hibát, Nico Hülkenberg pedig a mezőnyből elsőként egyenesítette ki a hírhedt utolsó sikánt, majd ő is előállt egy piruettel a 7-es kanyarban.
A Mercedes és a Red Bull a Scuderiával ellentétben a szuperlágy gumikon futott az első etapján. Közülük a németek jelentősen gyorsabban kezdtek. 35 perc elteltével Valtteri Bottas állt az első helyen, aztán Hamilton furakodott elé. 1:15,003 másodperces kört futott, a különbségek pedig minimálisak voltak: Bottas lemaradása 36, Räikkönené 86 ezred volt csupán, Vettel 0,169-re követte őket.
Az 5. helyen álló Max Verstappen már 0,7-re volt a legjobb körtől, őt Sergio Pérez, Felipe Massa, Daniel Ricciardo, Esteban Ocon és Romain Grosjean követte. A gumivisszaadós nem hivatalos szünetben csak a mezőny két spanyoljának nem volt mért ideje. Sainz már a délutánra készült ekkor, az Indy 500-ból visszatérő Fernando Alonso pedig úgy tett meg 10 kört, hogy azokat mindig a boxutcában fejezte be.
Az edzés felénél a mezőny összes tagja a garázsban tartózkodott, ezt kihasználva pedig jöhettek a Kanadában elmaradhatatlan állati percek: mormota helyett most egy kalandvágyó mókus vállalkozott a pályabejárásra…
A tétlenséget Bottas törte meg, akinek autójára először kerültek fel az ultralágy gumik. Egyből 0,6 másodpercet javított, és 1:14,374-re módosította az új vezető időt. Aztán érkezett Hamilton is, és kezdődött az adok-kapok. A brit 1 tizeddel jobb körrel válaszolt, Bottas következő körében további 3 tizedet gyorsult, de csapattársa 1 tizeddel megint túlszárnyalta. Egy újabb helycsere után Hamilton már 1:13,961-nél járt. Bottas füstülős blokkolás kíséretében a boxutcába hajtott, a brit pedig még megtoldotta pár körrel az etapját, és 1:13,809-es eredménnyel ő is visszatért a garázsba.
Ekkor már újra a pályán voltak a Ferrarik, egy újabb ultralágy garnitúrán. Vettel és Räikkönen is fokozatosan javított eredményén, a német 0,2 másodperces hátránnyal zárkózott föl másodiknak, kollégája 0,4-re volt Hamiltontól a 4. helyen.
18 perc volt még hátra az edzésből, amikor a mezőny elveszítette második spanyol tagját is. Alonso első menetei után hosszasan várakozott a McLaren-garázs végében, majd teljesített egy mért kört, amivel feljött a 13. pozícióba. A következő fordulóban mérnöke viszont arra utasította, húzódjon félre a hajtűnél.
„Biztos, hogy jobb itt megállni? Nem egyszerűbb visszatérni a boxba?” – kérdezett vissza. Miután nemleges választ kapott, félreállt, dühösen dobta ki fejtámaszát autójából, majd pár perccel később már kedélyesen beszélgetett és fényképezkedett a pályabírókkal. Kiderült, hidraulikai probléma léphetett föl. Hiába menekült Indianapolisba, a hátrahagyott valóság a kihagyott hetek alatt sem változott meg…
Az utolsó negyedórában Hamiltont egy autója előtt átfutó mormota rémisztgette, első helyét viszont már nem fenyegette veszély. Mögötte Vettel is maradt a második helyen, míg a vezető négyest ezúttal a Mercedes-motorral fölszerelt két Force India követte. Sergio Pérez és Esteban Ocon is másodpercen belül volt Hamiltonhoz képest – ugyanezt a Red Bull már nem mondhatta el magáról. Max Verstappen a 7., Daniel Ricciardo a 9. helyen zárt, ám mindketten a szuperlágy gumin futották legjobb idejüket. Közéjük Felipe Massa ékelődött be, a 10. pozíció Danyiil Kvjatnak jutott, aki 0,3-et vert a 11.-ként záró, elmondása szerint Monacóban fordulóponthoz érő Stoffel Vandoorne-ra. Massa és Kvjat szintén a piros gumikon voltak a leggyorsabbak.
Nyitó kérdésünkre, megoldódtak-e a Mercedes problémái, biztos választ még korai várni, ám a kezdés legalábbis biztató volt a németek szempontjából. A Kanadai Nagydíj második szabadedzését magyar idő szerint 20 órakor tartják. Az M4 Sport szombaton 8.15-ös műsorkezdéssel, felvételről sugározza, ám az m4port.hu-n már péntek este összefoglalóval és nyilatkozatokkal jelentkezünk.
Kanadai Nagydíj, 1. szabadedzés – végeredmény:
1. Lewis Hamilton Mercedes 1:13,809 36
2. Sebastian Vettel Ferrari 1:14,007 +0,198 28
3. Valtteri Bottas Mercedes 1:14,046 +0,237 21
4. Kimi Räikkönen Ferrari 1:14,230 +0,421 28
5. Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:14,578 +0,769 34
6. Esteban Ocon Force India-Mercedes 1:14,785 +0,976 35
7. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer 1:14,861 +1,052 19
8. Felipe Massa Williams-Mercedes 1:15,106 +1,297 31
9. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer 1:15,441 +1,632 23
10. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault 1:15,658 +1,849 26
11. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda 1:15,943 +2,134 29
12. Kevin Magnussen Haas-Ferrari 1:16,233 +2,424 25
13. Lance Stroll Williams-Mercedes 1:16,313 +2,504 36
14. Romain Grosjean Haas-Ferrari 1:16,345 +2,536 18
15. Nico Hülkenberg Renault 1:16,473 +2,664 27
16. Fernando Alonso McLaren-Honda 1:16,521 +2,712 13
17. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 1:16,805 +2,996 24
18. Jolyon Palmer Renault 1:17,004 +3,195 26
19. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari 1:17,606 +3,797 28
20. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault idő nélkül ------ 1
!m4sport/
Drámai fordulat kell ahhoz, hogy Vettel innen veszítsen – Ricciardo
Sebastian Vettel képességeit ismerve Daniel Ricciardo szerint drámai fordulatnak kell bekövetkeznie ahhoz, hogy a 2017-es világbajnoki cím ne volt csapattársához kerüljön.
Utoljára a domináns 2011-es szezonjában kezdte az évet futamgyőzelemmel és ennyire eredményesen Sebastian Vettel. Akkor az első hat nagydíjból ötöt megnyert, év végén pedig nagy fölénnyel koronázták világbajnokká. Idén három győzelemnél jár, és bár autója nem emelkedik ki olyan magasan a mezőnyből, mint akkori Red Bullja, 25 pontos előnye Lewis Hamiltonnal szemben meggyőző.
Daniel Ricciardo 2014-ben egyetlen szezont töltött el Vettel csapattársaként, ám ez idő alatt bőven volt módja megtapasztalni, milyen versenyző is valójában a négyszeres világbajnok. „Seb az egyik legjobb a rajtrácson. De ha jó hátteret biztosítanak neki és egy olyan autót, amelyben bízik, akkor az abszolút legjobbak egyike” – jelentette ki a Fox Sportsnak.
A Red Bull versenyzője úgy véli, ha Vettel egyszer lendületbe jön, igazán nehéz őt megállítani – most pedig lendületbe jött. „Láthatjuk az idei eredményeket: a legrosszabb helyezése a második hely. És láthatóan jól érzi magát az autójában, bízik benne. Hacsak nem történik valami drámai változás, nehéz lesz legyőzni őt ebben az állapotában. Ez most talán inkább Seb kezében van. De semmire sincs garancia” – latolgatta az esélyeket.
Ricciardo szerint azért a Mercedes mellett is szól egy érv. A csapat három futamgyőzelmével és két pole pozíciójával már bizonyította, autója nagyon gyors, amikor tökéletesen működik. A gondot az jelenti, hogy nem tudják folyamatosan tökéletesen munkára bírni. A négyszeres futamgyőztes szerint azonban idővel javítani fognak a helyzetükön, és ezzel akár újra a Scuderia elé is kerülhetnek. „Én úgy érzem, a Mercedesben talán nagyobb potenciál van a fejlődésre. Az ő infrastruktúrájukkal talán a teljes szezon során nagyobb javulás érhető el. Lewisszal is ez a helyezet. Ő egy kicsit olyan, mint Seb. Amikor az autója nagyszerű, legyilkol mindenkit, de ha elkezdenek bizonyos nehézségekkel szembesülni…”
Ami saját csapatát, a Red Bullt illeti, év elején még abban bíztak, ők is részesei lesznek a bajnoki címért folyó versenynek. Hamar kiderült azonban, hogy erre kevés az esélyük. A szezonjukat, a győzelmekbe vetett hitüket azonban még korai föladni. „Kezdünk lendületbe jönni, és kezd minden a helyes irányba terelődni, hiszen most szereztünk két dobogós helyezést egymás után” – állapította meg Ricciardo.
„Már kezdjük megérteni az autónkat, az erősségeinket és gyengeségeinket, és kezdjük kihasználni ezeket. Össze fogjuk szedni magunkat. Lassabban indult az évünk, mint szerettük volna, de most már hiszem, hogy minden egyre jobb és jobb lesz” – tekintett előre.
Könnyű hétvégék azonban nem várnak rájuk: Kanada és Azerbajdzsán is középpontba állítja a motorteljesítményt, ezen a téren pedig a Bakura ígért új erőforrásukkal sem biztos, hogy nagyot lépnek előre a Renault-val.
/m4sport/
Räikkönen: Vettel nem első számú, szabad a verseny
Bármi is történt Monacóban, Kimi Räikkönen nem veszítette el bizalmát a Ferrariban, és állítja, továbbra is szabadon versenyezhetnek Sebastian Vettellel.
Fancsali arccal, mérgesen állt Kimi Räikkönen a monacói dobogó második fokán: hiába szerezte meg 2008 óta első pole-ját szombaton, ez sem volt elég neki a hercegségbeli győzelemhez, köszönhetően annak, hogy Sebastian Vettel a boxtaktikája segítségével megelőzte őt.
Bár sokaknak meggyőződése, a Ferrari inkább a bajnokságban jobban álló német győzelmét akarta aznap, Räikkönen csütörtökön Kanadában határozottan cáfolta, hogy Vettel az első számú Maranellóban. „Nem, nem első számú. Az év ezen szakaszában nincs is értelme ilyesminek, mert még nagyon sok futam van hátra. Nem fogjuk arra pazarolni az energiánkat, hogy azt figyeljük, mit gondolnak az emberek rólunk. Mindent megteszünk, a szabályok egyértelműek” – fogalmazott, kiemelve, a folytatásban is szabad lesz a verseny közöttük. „Igen, mint mindig, szabadon versenyezhetünk. Tudjuk, mik a szabályok a csapaton belül, tudjuk, mit akar a csapat. A lehető legkeményebben küzdünk egymással. Mindig le akarjuk győzni a másikat, és valamelyikünk mindig előrébb lesz. Ezúttal úgy történt, ahogy.”
Elmondása szerint arra vonatkozó szabályuk sincs, milyen sorrendben kell célba érniük. „Nem, nincs semmi ilyenünk. De ha eljutunk a szezon azon részéhez, amikor az egyik versenyzőnek még van esélye, a másiknak pedig már semennyi, akkor teljesen normális, hogy van. Így volt ez minden csapatomnál, még a McLarennél is. Nincs semmiféle problémám ezzel, ez így fair. Addig harcolunk, ameddig csak tudunk, aztán ha mát kell tennünk, akkor ez így helyes.”
Lewis Hamilton Monacóban kijelentette, a versenyen egyértelművé vált, hogy a Ferrarinál Räikkönen csak vízhordó – a finnt nem hatották meg kollégája szavai. „Nem tudom, mennyit tud más csapatokról, de nekem teljesen mindegy, hogy mit gondol. Mi tudjuk, mit teszünk, és időnként megtörténnek bizonyos dolgok, ebben nincs semmi szokatlan.”
A finnek meggyőződése, hogy csapata továbbra is egyenlő félként bánik vele, így a következő stratégiai lépéskor is vakon megbízik bennük. „A taktika kérdése egyszerű: csapatként dolgozunk. Van, hogy elszúrjuk, de ez nem miattam van, nem a csapat miatt. Legutóbb így történt, és már máskor is láttunk erre példát. Sok minden összejön, és ilyenkor vagy jól csinálod, vagy nem. Szerintem elég ritkán teljesítesz száz százalékon, és az olyan pályák, mint Monaco, jobban megbüntetnek, mert nehéz rajtuk előzni. Hiába volt szó lekörözött autókról, még ez is nehezebb, mint máshol.”
Mindez persze még nem változtat a tényen, hogy Räikkönen a dobogón dühösnek tűnt. Ez elmondása szerint azonban nem a csapatnak, sokkal inkább a vereségnek szólt. „Nem vagyok mérges, sosem voltam az. Nem voltam boldog, hogy második lettem, ennyi az egész. Seb nyert, kettős győzelmet arattunk, ami nem rossz a csapat szempontjából. Én viszont nem voltam boldog, mert jobb lett volna az első helyen végezni, ilyen egyszerű.”
„Ha az emberek azt gondolják, mosolyognom kellett volna, hát gondolják így. Én csak akkor fogok mosolyogni, ha hozom a magamtól elvárt eredményt. Szerintem sokkal aggasztóbb lett volna, ha boldog lettem volna másodikként. Nem igazán érdekel, mit gondolnak az emberek” – nyilatkozta.
/m4sport/
Vettel: Az új szerződés nem számít, a csapatutasítás nem téma
Csapatutasítás, gumitesztek, új szerződés és favoritszerep – Sebastian Vettelt bőven volt miről kérdezni a csütörtöki sajtónapon, jól állta a sarat.
Idei harmadik futamgyőzelme után, kényelmes, 25 pontos bajnoki előnnyel érkezett meg Sebastian Vettel a hétvégi Kanadai Nagydíj helyszínére, ám az újságírókkal való beszélgetése során nem csak az elkövetkező három napról esett szó.
Voltak, akiket még mindig a Ferrari monacói stratégiája, Kimi Räikkönen vélt hátrarendelése foglalkoztatott. Vettel nem örült annak, hogy még mindig erről kell beszélnie. „A versenyt követően túlságosan is sokat vitáztak erről” – állapította meg, elismételve, nem tudták előre, hogy a fordított elévágás nyerő fegyver lesz a kezében. „Ha én mentem volna be először kereket cserélni, örültem volna neki, mivel normál esetben ez a jobb út a futamgyőzelemhez. De mint ezen a versenyen kiderült, itt az volt előny, ha tovább kint maradtál. Biztosítani akartuk magunkat Daniel Ricciardóval szemben. Ő és én is a szabad pályából kovácsoltunk előnyt, de ez minden volt, csak nem normális. Magától értetődő volt, ami ezután történt: én természetesen örültem a győzelmemnek, Kimi pedig mérgelődött, mert nem jött össze a siker.”
Vettelnek viszont igen, és ez már a Mercedes szemében is őt teszi a 2017-es év favoritjává. A német azonban nem dől be a rivális csapat háza tájáról érkező nyilatkozatoknak. „Én nem tekintem magam favoritnak. Nyilván van okunk rá, hogy jól érezzük magunkat. A szezon első fele nagyon jól alakult, de az idény még nagyon hosszú, sok minden megtörténhet. Maradok a módszeremnél, és csak a következő versenyre koncentrálok, a többi meg majd jön magától” – mondta higgadtan.
„A siker szárnyakat ad az egész csapatnak. A gyárban mindenki boldog azt látva, mennyire jól megy most nekünk. Hosszú ideig hol jobban ment, hol kevésbé, most viszont mind örülünk ennek a sikeres időszaknak. És ezt nem csak Maranellóban érezni, hanem egész Olaszországban. Klassz megtapasztalni.”
A Ferrari Mercedesszel szembeni előnyét idén a jobb gumikezelés jelenti. Sokan úgy vélik, ezt a 2016 második felében elvégzett gumiteszteknek köszönhetik, valamint annak, hogy Vettel minden kollégájánál szorgalmasabb volt azokon. „Engem egyszerűen csak megkérdeztek, hogy akarok-e tesztelni, és én azonnal rávágtam, hogy igen” – mondta erről. „Szerettem volna megtapasztalni, milyenek lehetnek majd az új autók. Tudtam, hogy gyorsabbak lesznek, szívesen vezetek, szóval számomra teljesen egyértelmű volt, hogy részt veszek benne. A tesztek során a programot a Pirelli diktálta. Nem tudom, hogy ez valóban előny volt-e, mert az átmeneti tesztautónk teljesen más gép volt. Problémánk adódott például a gumik felmelegítésével. Most ez nem téma – legalábbis számunkra.”
Ami Kanadát illeti, Vettel nem tekinti garantáltnak az újabb jó szereplést. „Nehéz megmondani, mi lesz. Már az jó lesz, ha egy szinten tudunk teljesíteni a Mercedesszel. Eddig minden hétvége szoros volt. Szeretem ezt a pályát, Montrealban mindig fel kell készülni pár meglepetésre is az időjárás tekintetében. És a falak is elég közel vannak.”
A bajnokság első helyezettjét végül nem bocsáthatták útjára anélkül, hogy ne kérdeztek volna rá a jövőjére. A német sajtóban híre ment, a Ferrari szeptemberig vár választ tőle arra a kérdésre, hosszabbít-e velük. Ő viszont álláspontján mit sem változtatott. „A szerződéshosszabbítással nem foglalkozunk. Talán egy kicsit furcsán hangozhat, de jelenleg egyszerűen nem érdekel. Csakis a szezonra, az egyes állomásokra összpontosítunk. Eddig nem is volt időnk nyugodtan beszélni erről. Mind próbáljuk tartani a lendületünket, most ez áll a középpontban.”
/m4sport/
A Ferrari határidőt szabott Vettelnek?
Német lapértesülés szerint a Ferrari elnöke jelezte Sebastian Vettelnek, legkésőbb a nyári szünet utánig hajlandó várni a jövőjével kapcsolatos döntésére.
Sebastian Vettel Ferrarival kötött megállapodása az idei szezon végén jár le. A közelmúltban a márka elnöke, Sergio Marchionne és Mattia Binotto technikai igazgató is nyilatkozott a négyszeres világbajnok jövőjéről, s mindketten egyértelmű jelét adták, szeretnék, ha sor kerülne a hosszabbításra.
A német Sport Bild úgy értesült, Marchionne nemrég határidőt is szabott a bajnokságot jelenleg 25 pontos előnnyel vezető versenyzőjének. Szeretné, ha a monzai Olasz Nagydíjon már bejelenthetnék, hogyan tovább, azaz Vettelnek szeptemberig van ideje eldönteni, marad-e a vörösökkel.
Ő maga a közelmúltban azonban azt nyilatkozta, jelenleg nem foglalkoztatja ez a kérdés. „A csapatommal arról egyeztünk meg, hogy jelenleg nem beszélünk a szerződésekről, csakis a bajnoki küzdelemre koncentrálunk” – fogalmazott.
A 29 éves versenyzőt az utóbbi hónapokban a Mercedesszel is hírbe hozták, Olaszországban egy téli előmegállapodásról is pletykáltak. A csapatváltás kapcsán Toto Wolff a Speedweeknek azonban kijelentette: „Sebastian jelenleg a legjobb autóban ül, neki a legnagyobbak az esélyei a bajnoki győzelemre. Miért kéne egyáltalán gondolnia ilyesmire?”
/m4sport/
F1-es bajnok a BL-döntőről: Vettel a Juventusért szorít ma este
Magával ragadta a hangulat és a sok érzelem Sebastian Vettelt monacói győzelme után. A hosszú nyeretlenségi sorozat megszakítása azt is megmutatja, sokkal erősebb a Ferrari, mint az utóbbi időben bármikor.
Sebastian Vettel 25 pontra növelte előnyét a bajnokságban, a Ferrari megelőzte a Mercedest és már 17 egységgel vezet a konstruktőröknél. Vasárnap egy 16 éve tartó nyeretlenségi sorozatnak vetettek véget Monacóban, utoljára Michael Schumachernek sikerült nyernie a hercegségben a vörösökkel. Ráadásul ahogy akkor, úgy ezúttal is kettős győzelmet arattak – a 2010-es Német Nagydíj óta az elsőt. (A sors furcsa fintora, hogy az akkori hírhedt csapatutasítás után most is magyarázkodni voltak kénytelenek versenyzőik helycseréje miatt.)
Vettel nem titkolta, szombati időmérős veresége után maga alatt volt, mert addig ő volt a fő esélyes, de a meghatározó pillanatban hibázott. „Egész éjjel azon agyaltam álmomban, hogyan tudnék előre kerülni a rajtnál, mert tudtam, hogy talán az lesz az egyetlen esélyem. Nem ment. Kiminek jó rajtja volt, az enyém csak rendben volt, nem igazán tudtam hová menni” – nyilatkozta a versenyt követően.
A győzelem sorsáról végül a későbbi kerékcseréje döntött – no meg az azt megelőzően futott 5 kulcsfontosságú köre. „Azok a körök meghatározóak voltak, mindent beleadtam. Jobb köröket futottam, mint az időmérőn, és nagyon elégedett voltam. Az autó kiváló volt, és összességében fantasztikus hétvégénk volt. Ez a csapat nagyon keményen dolgozik. Ez egy új év, de az emberek ugyanazok, a hangulat ugyanolyan, és most fontos, hogy tovább dolgozzunk, fejlesszük az autót.”
Elmondása szerint arra nem gondolt, hogy sikerült kihasználnia az esélyt, amit Lewis Hamilton gyengélkedésével és rossz rajthelyezésével kapott. Sokkal inkább örül annak, hogy a mostani Ferrari hétről hétre bizonyítja, erősebb, mint az elmúlt években bármikor. „Ezzel nem foglalkoztam, csak az számított, hogy ott állok fent, látom a csapatot. Nehéz időket éltünk meg együtt tavaly, és idén úgy tűnik, minden megfordult. Pedig a csapat ugyanaz, az emberek ugyanazok. Ezek során az apró pillanatok során jössz rá, hogy milyen különleges emberek ők. Kettős győzelem volt a cél, és megszereztük.”
„Hosszú idő telt el azóta, hogy a Ferrari utoljára nyert itt, és erre most egy kettős győzelem jött, ez fantasztikus! Látni a fiúkat az olasz himnusz énekelni – szerintem lehetetlenség nem libabőrözni. Nagyon különleges érzés ott állni és őket képviselni. Számomra ez teszi annyira különlegessé a versenyzést. Imádok vezetni, és ma imádtam vezetni. Imádtam azt a pár kört, amelyben igazán keményen feszegethettem a határokat, érintettem a falakat. Volt, hogy arra gondoltam, elveszítem az autót, de valahogy visszahoztam. Nagy élmény volt! Nagy adrenalinlöket, mivel itt nincs hely a hibázásra. Az igazi jutalom, hogy ezek után a dobogón állsz és üzensz a gyárba – ez jelenti a lényeget.”
Vettel 2011 után másodszor nyert Monaco utcáin – nem tagadta, ez is különlegessé tette az élményt. Ahogy az is, hogy példaképe, Schumacher után az első győztese a Ferrarinak. „Monaco mindig is különleges volt. Nagy figyelem övezi, sok az ember, komoly buzdítást kapunk. Úgy érzem, hogy a szezonkezdésünknek köszönhetően egyre több a Ferrari-szurkoló és a Ferrari-zászlók száma is növekszik, amit jó látni. Sok ember üvöltötte, hogy Forza Ferrari. Az elmúlt években talán nem volt ennyi olasz zászló, és ezt most jó látni. Nagy nap ez a csapat számára. Eléggé kimerültem, de nagyszerű nap volt mindannyiunk számára.”
„Én lettem Michael óta az első a Ferrarival. Nem is tudom, nem is voltam tudatában ennek. A legfontosabb, hogy nyertünk. Biztos vagyok benne, hogy volt pár alkalom a múltban, amikor a Ferrari nyerhetett volna, de a lényeg, hogy most megtörtént” – összegzett az idei harmadik győzelmét arató ferraris.
/m4sport/
Kötéltánc és libabőr – Vettel imádta Monaco minden pillanatát
Magával ragadta a hangulat és a sok érzelem Sebastian Vettelt monacói győzelme után. A hosszú nyeretlenségi sorozat megszakítása azt is megmutatja, sokkal erősebb a Ferrari, mint az utóbbi időben bármikor.
Sebastian Vettel 25 pontra növelte előnyét a bajnokságban, a Ferrari megelőzte a Mercedest és már 17 egységgel vezet a konstruktőröknél. Vasárnap egy 16 éve tartó nyeretlenségi sorozatnak vetettek véget Monacóban, utoljára Michael Schumachernek sikerült nyernie a hercegségben a vörösökkel. Ráadásul ahogy akkor, úgy ezúttal is kettős győzelmet arattak – a 2010-es Német Nagydíj óta az elsőt. (A sors furcsa fintora, hogy az akkori hírhedt csapatutasítás után most is magyarázkodni voltak kénytelenek versenyzőik helycseréje miatt.)
Vettel nem titkolta, szombati időmérős veresége után maga alatt volt, mert addig ő volt a fő esélyes, de a meghatározó pillanatban hibázott. „Egész éjjel azon agyaltam álmomban, hogyan tudnék előre kerülni a rajtnál, mert tudtam, hogy talán az lesz az egyetlen esélyem. Nem ment. Kiminek jó rajtja volt, az enyém csak rendben volt, nem igazán tudtam hová menni” – nyilatkozta a versenyt követően.
A győzelem sorsáról végül a későbbi kerékcseréje döntött – no meg az azt megelőzően futott 5 kulcsfontosságú köre. „Azok a körök meghatározóak voltak, mindent beleadtam. Jobb köröket futottam, mint az időmérőn, és nagyon elégedett voltam. Az autó kiváló volt, és összességében fantasztikus hétvégénk volt. Ez a csapat nagyon keményen dolgozik. Ez egy új év, de az emberek ugyanazok, a hangulat ugyanolyan, és most fontos, hogy tovább dolgozzunk, fejlesszük az autót.”
Elmondása szerint arra nem gondolt, hogy sikerült kihasználnia az esélyt, amit Lewis Hamilton gyengélkedésével és rossz rajthelyezésével kapott. Sokkal inkább örül annak, hogy a mostani Ferrari hétről hétre bizonyítja, erősebb, mint az elmúlt években bármikor. „Ezzel nem foglalkoztam, csak az számított, hogy ott állok fent, látom a csapatot. Nehéz időket éltünk meg együtt tavaly, és idén úgy tűnik, minden megfordult. Pedig a csapat ugyanaz, az emberek ugyanazok. Ezek során az apró pillanatok során jössz rá, hogy milyen különleges emberek ők. Kettős győzelem volt a cél, és megszereztük.”
„Hosszú idő telt el azóta, hogy a Ferrari utoljára nyert itt, és erre most egy kettős győzelem jött, ez fantasztikus! Látni a fiúkat az olasz himnusz énekelni – szerintem lehetetlenség nem libabőrözni. Nagyon különleges érzés ott állni és őket képviselni. Számomra ez teszi annyira különlegessé a versenyzést. Imádok vezetni, és ma imádtam vezetni. Imádtam azt a pár kört, amelyben igazán keményen feszegethettem a határokat, érintettem a falakat. Volt, hogy arra gondoltam, elveszítem az autót, de valahogy visszahoztam. Nagy élmény volt! Nagy adrenalinlöket, mivel itt nincs hely a hibázásra. Az igazi jutalom, hogy ezek után a dobogón állsz és üzensz a gyárba – ez jelenti a lényeget.”
Vettel 2011 után másodszor nyert Monaco utcáin – nem tagadta, ez is különlegessé tette az élményt. Ahogy az is, hogy példaképe, Schumacher után az első győztese a Ferrarinak. „Monaco mindig is különleges volt. Nagy figyelem övezi, sok az ember, komoly buzdítást kapunk. Úgy érzem, hogy a szezonkezdésünknek köszönhetően egyre több a Ferrari-szurkoló és a Ferrari-zászlók száma is növekszik, amit jó látni. Sok ember üvöltötte, hogy Forza Ferrari. Az elmúlt években talán nem volt ennyi olasz zászló, és ezt most jó látni. Nagy nap ez a csapat számára. Eléggé kimerültem, de nagyszerű nap volt mindannyiunk számára.”
„Én lettem Michael óta az első a Ferrarival. Nem is tudom, nem is voltam tudatában ennek. A legfontosabb, hogy nyertünk. Biztos vagyok benne, hogy volt pár alkalom a múltban, amikor a Ferrari nyerhetett volna, de a lényeg, hogy most megtörtént” – összegzett az idei harmadik győzelmét arató ferraris.
/m4sport/
VETTEL: NEM VOLT CSAPATUTASÍTÁS, KIMIÉ VOLT AZ ELSŐBBSÉG
Nem történt csapatutasítás a Ferrarinál Sebastian Vettel szerint, aki maga is meglepődött azon, hogy az élre állt későbbi kerékcseréje után.
A 34. és 39. kör közötti időszak döntött a győzelem sorsáról a Monacói Nagydíjon. Kimi Räikkönen az előbbi, Sebastian Vettel az utóbbi forduló végén hajtott a boxba új abroncsokért, és miután a német visszatért a pályára, már ő volt előrébb. A Ferrari egyszerű stratégiai húzással „tette a helyükre” versenyzőit – gondolhatnánk.
Csakhogy Vettel már a verseny első szakaszában is gyorsabbnak tűnt csapattársánál, és más esetekből is bebizonyosodott, hogy ezúttal a fordított elévágás volt a nyerő taktika.
Vettel szerint szó sem volt arról, hogy csapata a bajnokság miatt az ő győzelmét akarta inkább. „Nem mennék ennyire mélyre. Szerintem eleve rossz időszaka ez az évnek arra, hogy ilyesmiről beszéljünk. Papíron talán logikusabbnak tűnt ez, de a terv nem ez volt, hanem az, hogy nyerjünk, hogy mindkét autónkkal a dobogón álljunk, ideális esetben az első és a második helyen” – mondta a Sky Sportsnak.
„Ma reggel, amikor a futamról beszéltünk, szóba került az első kanyar, a futam, a taktika, és az élen álló autónak volt elsőbbsége. Végül azonban ma kiderült, hogy volt esély tovább kint maradni, és fordítani a helyzeten. Hosszú idő óta ez az első alkalom, hogy ez működött ezen a pályán.”
„Számomra egyszerű volt a helyzet: nyerni akartam, és ez volt az egyetlen esélyem. Kihasználtam. Nagyon boldog vagyok ezzel és a köridőimmel is. Jobb voltam, mint tegnap az időmérőn… Ez egy nagy nap volt számomra, de mindenekelőtt a csapat számára.”
Vettel később határozottan kijelentette, nem történt csapatutasítás. Elmondása szerint inkább szerencse volt a szempontjából, hogy most a fordított elévágás volt a nyerő. „Nem volt ilyen terv, sem csapatutasítás. A verseny előtt egyértelművé tettük, hogy az első autónak van elsőbbsége, és ha lett volna választásom, alap esetben én akartam volna először kimenni. Ez azon kevés alkalmak egyike volt, amelyben a fordított elévágás működött. Az alapszabály, hogy ha előrébb kvalifikálod magad, akkor elsőbbséged van a kiállásnál. Ma ez nekem kedvezett, és én éltem vele.”
Azt ugyanakkor megérti, hogy Räikkönen jelenleg dühös az elszalasztott esély miatt. A finn azt nyilatkozta, ez a második hely semmit sem jelent számára. „Nincs miért hazudni, boldog vagyok, de közben megértem azt is, hogy ő most maga alatt van” – mondta Vettel. „Számomra a stratégia terén az volt a legfontosabb, hogy Valtteri előtt maradjak, közel Kimihez, és meglepett, amikor az élre tértem vissza. Előny volt kint maradni ma, de ezt a futam előtt nem láthattuk előre. Jól kijövünk egymással, és megértem, hogy Kimi ma nem túl boldog. Jól ment az első etapban, de aztán megkapod az üzenetet, hogy áljl ki, és kiállsz, majd nyomod. Hallottuk, milyen időket fut Bottas, és éreztem, hogy meg kell erőltetnem magam. Meglepett, hogy ennyire gyors tudtam lenni.”
Vettel 25 pontra növelte előnyét a bajnokságban a rossz hétvégét kifogó Lewis Hamiltonnal szemben. Kanadában érzése szerint ismét versenyképesek lehetnek, de ennyire előre nem akart menni. „A következő pályák nagyon mások, talán éppen ennek az ellentétei. De ez nem is számít igazán, nem gondolok ilyesmire túl sokat. Szerintem augusztus előtt nem is érdemes nézegetni a pontokat. Nem kell zseninek lenni ahhoz, hogy tudd, aki nyer, annak több pontja van. Ez a cél. Az autót nagyon élvezetes vezetni, sokkal jobban élvezem, mint az előző években. Nem tekintek túlságosan előre, csak arra összpontosítok, ami előttem áll. Tegnap magam alatt voltam, most sokkal boldogabb vagyok. Talán még holnap is jól leszek, bár lehet, hogy még próbálom kipihenni a mai estét, akármi is vár most rám…” – mondta mosolyogva a győztes.
/m4sport/
Monaco GP, végeredmény: A PIROS 5-ÖS MINDENT VITT MONACÓBAN!
Nem a rajt, a taktika döntött: Sebastian Vettel idei harmadik győzelmét aratta, és 25 pontra növelte az előnyét a bajnokságban.
Hogy fognak ezek a széles autók elférni a szűk első kanyarban? A kérdés a monacói hétvége kezdete óta foglalkoztatta a paddockot, ám a vasárnapi futam kevéssé izgalmas válasszal szolgált: könnyedén! A két Ferrari kötelékben repült be a Sainte Dévote-ba, Sebastian Vettel blokkolta az utat Valtteri Bottas előtt, és bár a két Red Bull egymás mellé került, végül ők is tartották a Max Verstappen, Daniel Ricciardo sorrendet.
A rajt vesztese Danyiil Kvjat volt, aki két pozíciót csúszott vissza, Kevin Magnussen ugyanennyit nyert, míg Lewis Hamilton már az első métereken lehagyta Stoffel Vandoorne-t, így a 12. helyről kezdhette a reménykedést, hogy valahogyan előrébb tud lépni.
A Pirelli ugyan előzetesen ajánlotta a középmezőny figyelmébe a szuperlágyas kezdést, erre végül csak a két Sauber vállalkozott. Közülük Pascal Wehrlein az első kör végén aztán egyből ultralágyakra cserélt, miközben Jenson Button épp az ellentétes utat járta be: szuperlágyat tetetett föl a legelső kör végén.
Ők ketten aztán a cserék után kevés híján ütköztek is kifelé menet. Az FIA a brit panasza után vizsgálatot is indított az ügyben. Az eredmény: Wehrlein 5 másodperces büntetést kapott veszélyes kiengedés miatt.
Kezdetét vette a monacói vonatozás. Räikkönen azonnal egészséges 2 másodperces egérútra tett szert csapattársával szemben, mögöttük Bottas további 3 másodperccel következett, majd a két Red Bull hasonló távolságot tartott. A két Ferrari fokozatosan húzott el a Mercedestől, 12 kör után már közel 7 másodperc volt a finn lemaradása.
Hamilton eközben annak ellenére is előrelépett két helyet, hogy mindvégig 2 másodperces távolságból követte Kvjatot. A 16. körben előbb Nico Hülkenberg Renault-ja eresztett füstöt magából a Casino-tér felé haladva. „Súlyos váltóhibánk van, Nico” – jelezték neki. A német a 10. helyről esett ki. Sergio Pérez eközben folytatni tudta a körözést, ám miután valahol odacsapta első szárnya bal oldalát, korai kerék- és szárnycserére kényszerült, s a 7.-ről a 16. helyre esett vissza.
Hamilton ezzel a pontszerző 10. helyren állt.
Vettel érezhetően gyorsabb volt csapattársánál. A 26. körben már csak 1 másodperc volt közöttük a különbség, ráadásul Bottas és a Red Bullok is közelebb kerültek hozzájuk. Räikkönen ekkor érte utol első lekörözötteit, Buttont és Wehrleint.
Támadó helyzetbe viszont Verstappen került, aki szép csendben másfél másodpercre lopakodott Bottas mögött. A két autójával erősebb stratégiai pozícióban lévő Red Bull el is indította a láncreakciót. Verstappent a 32. kör végén hívták szuperlágyakért, és ezzel felgyorsultak az események!
„Épp az ellenkezőjét csináljuk Bottaséknak” – jelezte a mérnöke. Felhívás volt keringőre. A Mercedes viszont azonnal reagált, és hiába a holland 1 másodperccel jobb kivezető köre, miután a németek 1 másodperccel gyorsabban dolgoztak a boxban, Bottas megtartotta pozícióját.
Räikkönenéken volt a sor: a 34. körben a futamot vezető finn is a boxba fordult, és szuperlágy abroncsokat kapott. Eljött az eredetileg hátrányosabb helyzetben lévők ideje: Vettel és Ricciardo is a gázba taposott! Előbb az ausztrál szórta a leggyorsabb köröket, majd Vettel tört be az 1:15-ös tartományba.
Ami a kiállások előtt csak sejthető volt, most bebizonyosodott: mindketten gyorsabb tempóra voltak képesek, mint amivel addig haladtak. Ricciardo Verstappen és Bottas megelőzésére hajtott, Vettel a vezetés átvételére – és mindketten sikerrel jártak. A négyszeres futamgyőztes a 38., a négyszeres világbajnok a 39. körig tolta el a kerékcseréjét. Miután Verstappen megtudta, mi történt, sűrű káromkodásba kezdett – és alighanem Räikkönen sem volt boldogabb…
Vettel jól használta ki tempófölényét és azt, hogy csapattársának beletelt pár körbe a szuperlágy gumik fölmelegítése. Pat Symonds rámutatott: „Ez a helyzet Schumacher és Alonso 2005-ös és 2006-os küzdelmére emlékeztet. Nem tudhatod, hogy a második autó gyorsabb is lehetne-e. Láthattuk, hogy Kimi kezd visszalassulni egy kicsit, és szerintem Sebastian ekkor tudta, hogy gyorsabb is lehetne. Egyikük sem tudhatta, hogy Seb mire képes. Aztán 1:15,5-ig, 1:15,2-ig gyorsult.”
Vettelhez és Ricciardóhoz hasonló stratégiát követett a 10. helyen haladó Hamilton is. A háromszoros bajnok kiállását egészen a 47. körig tolta el a Mercedes. Miután addigra közvetlen ellenfelei már kiálltak (Romain Grosjean például 7 körrel korábban), a brit a 7. helyről állt ki új gumikért, és képes volt kiautózni akkora előnyt, hogy oda is térjen vissza. Az élmezőny így is elérhetetlen távolságban volt tőle, ám Carlos Sainztól csak 5 másodperc választotta el.
A pozíciócserék után Vettel hamar 10 másodperces előnyt épített ki a másik Ferrarival szemben, Vettel szorosan követte Bottast, ám a sorrend változására nem mutatkozott nagy esély.
Egészen a 60. körig, amikor jött a következő fordulat – pontosabban félfordulat. Button a Portier-kanyarnál túlságosan optimistán mérte fel a belső íven megnyíló hely méretét, és úgy tette be oda McLarenjét, hogy az egyenest Wehrlein Sauberébe csúszott. A kerekek összeérte, a német pedig oldalra fordulva szorult a falba. „Jól vagyok, de jobban lennék, ha ki tudnék szállni” – jelezte a rádión a rémisztő jelenet után. Ezzel a manőverrel Button talán utolsó futama is véget ért.
Jött a biztonsági autó, amit Verstappen, Pérez, Massa és Magnussen egy újabb kerékcserére használt ki. Valamennyien ultralágy gumit kaptak a hajrára.
Az újraindítás előtt jött a következő Sauber-kaland. Marcus Ericsson éppen vissza akarta venni körét, ám miután megelőzte a biztonsági autót, az első kanyarban a falnak csúszott. A tempót visszafogó Mercedes a 66. kör végén távozott. Verstappen helyett Bottas lendült azonnal támadásba, Ricciardo ellen. Olyannyira megzavarta ezzel az ausztrált, hogy az finoman a falnak is nekikoccant a Sainte Dévote utáni emelkedőn – de meg tudta tartani harmadik helyét.
Hátrébb a vérszemet kapó Pérez előbb Vandoorne-t küldte a falba az első kanyarban, aztán Kvjattal koccant össze a Rascasse-ban. Mindkét áldozata kiesett, a McLaren pontnélküli sorozata pedig nem tört meg. Pérez pedig hajthatott a boxba, átadva az utolsó két pontszerző helyet Massának és Magnussennek.
Sebastian Vettel pályafutása 45. győzelmét aratta, a másodikat Monacóban. Győzelmével és Hamilton 7. helyével már 25 pontra, azaz egy futamgyőzelemnyire növelte előnyét a bajnokságban. Räikkönennek nem lett meg a visszatérés óta első ferraris sikere – Ricciardónak viszont összejött a második 2017-es dobogó.
FOLYTATÁS KÉT HÉT MÚLVA A KANADAI NAGYDÍJON!
A Monacói Nagydíj végeredménye:
1. Sebastian Vettel Ferrari 1 ó 44 p 44,340
2. Kimi Räikkönen Ferrari +03,145
3. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer +03,745
4. Valtteri Bottas Mercedes +05,517
5. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer +06,199
6. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault +12,038
7. Lewis Hamilton Mercedes +15,801
8. Romain Grosjean Haas-Ferrari +18,150
9. Felipe Massa Williams-Mercedes +19,445
10. Kevin Magnussen Haas-Ferrari +21,443
11. Jolyon Palmer Renault +22,737
12. Esteban Ocon Force India-Mercedes +23,725
13. Sergio Pérez Force India-Mercedes +39,089
14. Lance Stroll Williams-Mercedes kiesett
15. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault kiesett
16. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda kiesett
17. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari kiesett
18. Jenson Button McLaren-Honda kiesett
19. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari kiesett
20. Nico Hülkenberg Renault kiesett
/m4sport/
A PIROS 5-ÖS MINDENT VITT MONACÓBAN!
Nem a rajt, a taktika döntött: Sebastian Vettel idei harmadik győzelmét aratta, és 25 pontra növelte az előnyét a bajnokságban.
Hogy fognak ezek a széles autók elférni a szűk első kanyarban? A kérdés a monacói hétvége kezdete óta foglalkoztatta a paddockot, ám a vasárnapi futam kevéssé izgalmas válasszal szolgált: könnyedén! A két Ferrari kötelékben repült be a Sainte Dévote-ba, Sebastian Vettel blokkolta az utat Valtteri Bottas előtt, és bár a két Red Bull egymás mellé került, végül ők is tartották a Max Verstappen, Daniel Ricciardo sorrendet.
A rajt vesztese Danyiil Kvjat volt, aki két pozíciót csúszott vissza, Kevin Magnussen ugyanennyit nyert, míg Lewis Hamilton már az első métereken lehagyta Stoffel Vandoorne-t, így a 12. helyről kezdhette a reménykedést, hogy valahogyan előrébb tud lépni.
A Pirelli ugyan előzetesen ajánlotta a középmezőny figyelmébe a szuperlágyas kezdést, erre végül csak a két Sauber vállalkozott. Közülük Pascal Wehrlein az első kör végén aztán egyből ultralágyakra cserélt, miközben Jenson Button épp az ellentétes utat járta be: szuperlágyat tetetett föl a legelső kör végén.
Ők ketten aztán a cserék után kevés híján ütköztek is kifelé menet. Az FIA a brit panasza után vizsgálatot is indított az ügyben. Az eredmény: Wehrlein 5 másodperces büntetést kapott veszélyes kiengedés miatt.
Kezdetét vette a monacói vonatozás. Räikkönen azonnal egészséges 2 másodperces egérútra tett szert csapattársával szemben, mögöttük Bottas további 3 másodperccel következett, majd a két Red Bull hasonló távolságot tartott. A két Ferrari fokozatosan húzott el a Mercedestől, 12 kör után már közel 7 másodperc volt a finn lemaradása.
Hamilton eközben annak ellenére is előrelépett két helyet, hogy mindvégig 2 másodperces távolságból követte Kvjatot. A 16. körben előbb Nico Hülkenberg Renault-ja eresztett füstöt magából a Casino-tér felé haladva. „Súlyos váltóhibánk van, Nico” – jelezték neki. A német a 10. helyről esett ki. Sergio Pérez eközben folytatni tudta a körözést, ám miután valahol odacsapta első szárnya bal oldalát, korai kerék- és szárnycserére kényszerült, s a 7.-ről a 16. helyre esett vissza.
Hamilton ezzel a pontszerző 10. helyren állt.
Vettel érezhetően gyorsabb volt csapattársánál. A 26. körben már csak 1 másodperc volt közöttük a különbség, ráadásul Bottas és a Red Bullok is közelebb kerültek hozzájuk. Räikkönen ekkor érte utol első lekörözötteit, Buttont és Wehrleint.
Támadó helyzetbe viszont Verstappen került, aki szép csendben másfél másodpercre lopakodott Bottas mögött. A két autójával erősebb stratégiai pozícióban lévő Red Bull el is indította a láncreakciót. Verstappent a 32. kör végén hívták szuperlágyakért, és ezzel felgyorsultak az események!
„Épp az ellenkezőjét csináljuk Bottaséknak” – jelezte a mérnöke. Felhívás volt keringőre. A Mercedes viszont azonnal reagált, és hiába a holland 1 másodperccel jobb kivezető köre, miután a németek 1 másodperccel gyorsabban dolgoztak a boxban, Bottas megtartotta pozícióját.
Räikkönenéken volt a sor: a 34. körben a futamot vezető finn is a boxba fordult, és szuperlágy abroncsokat kapott. Eljött az eredetileg hátrányosabb helyzetben lévők ideje: Vettel és Ricciardo is a gázba taposott! Előbb az ausztrál szórta a leggyorsabb köröket, majd Vettel tört be az 1:15-ös tartományba.
Ami a kiállások előtt csak sejthető volt, most bebizonyosodott: mindketten gyorsabb tempóra voltak képesek, mint amivel addig haladtak. Ricciardo Verstappen és Bottas megelőzésére hajtott, Vettel a vezetés átvételére – és mindketten sikerrel jártak. A négyszeres futamgyőztes a 38., a négyszeres világbajnok a 39. körig tolta el a kerékcseréjét. Miután Verstappen megtudta, mi történt, sűrű káromkodásba kezdett – és alighanem Räikkönen sem volt boldogabb…
Vettel jól használta ki tempófölényét és azt, hogy csapattársának beletelt pár körbe a szuperlágy gumik fölmelegítése. Pat Symonds rámutatott: „Ez a helyzet Schumacher és Alonso 2005-ös és 2006-os küzdelmére emlékeztet. Nem tudhatod, hogy a második autó gyorsabb is lehetne-e. Láthattuk, hogy Kimi kezd visszalassulni egy kicsit, és szerintem Sebastian ekkor tudta, hogy gyorsabb is lehetne. Egyikük sem tudhatta, hogy Seb mire képes. Aztán 1:15,5-ig, 1:15,2-ig gyorsult.”
Vettelhez és Ricciardóhoz hasonló stratégiát követett a 10. helyen haladó Hamilton is. A háromszoros bajnok kiállását egészen a 47. körig tolta el a Mercedes. Miután addigra közvetlen ellenfelei már kiálltak (Romain Grosjean például 7 körrel korábban), a brit a 7. helyről állt ki új gumikért, és képes volt kiautózni akkora előnyt, hogy oda is térjen vissza. Az élmezőny így is elérhetetlen távolságban volt tőle, ám Carlos Sainztól csak 5 másodperc választotta el.
A pozíciócserék után Vettel hamar 10 másodperces előnyt épített ki a másik Ferrarival szemben, Vettel szorosan követte Bottast, ám a sorrend változására nem mutatkozott nagy esély.
Egészen a 60. körig, amikor jött a következő fordulat – pontosabban félfordulat. Button a Portier-kanyarnál túlságosan optimistán mérte fel a belső íven megnyíló hely méretét, és úgy tette be oda McLarenjét, hogy az egyenest Wehrlein Sauberébe csúszott. A kerekek összeérte, a német pedig oldalra fordulva szorult a falba. „Jól vagyok, de jobban lennék, ha ki tudnék szállni” – jelezte a rádión a rémisztő jelenet után. Ezzel a manőverrel Button talán utolsó futama is véget ért.
Jött a biztonsági autó, amit Verstappen, Pérez, Massa és Magnussen egy újabb kerékcserére használt ki. Valamennyien ultralágy gumit kaptak a hajrára.
Az újraindítás előtt jött a következő Sauber-kaland. Marcus Ericsson éppen vissza akarta venni körét, ám miután megelőzte a biztonsági autót, az első kanyarban a falnak csúszott. A tempót visszafogó Mercedes a 66. kör végén távozott. Verstappen helyett Bottas lendült azonnal támadásba, Ricciardo ellen. Olyannyira megzavarta ezzel az ausztrált, hogy az finoman a falnak is nekikoccant a Sainte Dévote utáni emelkedőn – de meg tudta tartani harmadik helyét.
Hátrébb a vérszemet kapó Pérez előbb Vandoorne-t küldte a falba az első kanyarban, aztán Kvjattal koccant össze a Rascasse-ban. Mindkét áldozata kiesett, a McLaren pontnélküli sorozata pedig nem tört meg. Pérez pedig hajthatott a boxba, átadva az utolsó két pontszerző helyet Massának és Magnussennek.
Sebastian Vettel pályafutása 45. győzelmét aratta, a másodikat Monacóban. Győzelmével és Hamilton 7. helyével már 25 pontra, azaz egy futamgyőzelemnyire növelte előnyét a bajnokságban. Räikkönennek nem lett meg a visszatérés óta első ferraris sikere – Ricciardónak viszont összejött a második 2017-es dobogó.
FOLYTATÁS KÉT HÉT MÚLVA A KANADAI NAGYDÍJON!
A Monacói Nagydíj végeredménye:
1. Sebastian Vettel Ferrari 1 ó 44 p 44,340
2. Kimi Räikkönen Ferrari +03,145
3. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer +03,745
4. Valtteri Bottas Mercedes +05,517
5. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer +06,199
6. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault +12,038
7. Lewis Hamilton Mercedes +15,801
8. Romain Grosjean Haas-Ferrari +18,150
9. Felipe Massa Williams-Mercedes +19,445
10. Kevin Magnussen Haas-Ferrari +21,443
11. Jolyon Palmer Renault +22,737
12. Esteban Ocon Force India-Mercedes +23,725
13. Sergio Pérez Force India-Mercedes +39,089
14. Lance Stroll Williams-Mercedes kiesett
15. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault kiesett
16. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda kiesett
17. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari kiesett
18. Jenson Button McLaren-Honda kiesett
19. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari kiesett
20. Nico Hülkenberg Renault kiesett
/m4sport/
VETTEL: „NEHÉZ MEGJÓSOLNI, HOGY MI LESZ HOLNAP”
Inkább mérges volt, mintsem örült Sebastian Vettel a csapaton belüli első vereségét hozó időmérő után. Elmondta, miért vesztett, és megerősítette, nyílt küzdelmet fognak vívni csapattársával.
Mindössze 43 ezreden múlt! Ekkora előnnyel nyerte Kimi Räikkönen a Monacói Nagydíj időmérő edzését. Mindez óriási különbség ahhoz a 2 ezredmásodperchez képest, amellyel Sebastian Vettel megelőzte Valtteri Bottast, és megmentette magának az első rajtsoros indulás lehetőségét – ő mégis előbbi miatt mérgelődik inkább.
Érthető módon, hiszen a három szabadedzés az ő nagy fölényét hozta, és a Ferrarin belül is ő tűnt addig a gyorsabbnak az utcai pályán. Csakhogy a kvalifikációja másképpen alakult, mint az edzései. „A pole elszalasztása miatt érzett bosszúságom erősebb, mint az első sor miatt érzett örömöm” – ismerte el a német RTL-nek. „Nehéz megjósolni, hogy mi lesz holnap. A rajt nehéz lesz, lehetnek biztonsági autós fázisok, és így tovább.”
Ami a szombatot illeti, a legnagyobb változást délutánra az jelentette, hogy Vettel mondhatni „kicsúszott a zónából”. „Csütörtökön és ma délelőtt is sima edzéseink voltak, nem volt gond a forgalommal. Egyből ráéreztem az autóra, mindent ki tudtam hozni belőle. Az időmérőn viszont volt pár rossz menetem, forgalommal. És nem tudtam elkapni azt a ritmust. Kimi is hangsúlyozta, a lényeg a kör összerakásán van, és én most egy kicsit talán jobban küszködtem ilyen téren, mint ő. Ma ő volt a gyorsabb.”
„Az autót egészen jónak éreztem, de a Q3-ban az első körön egy kicsit talán túlságosan is nyomtam. Az ötös kanyarban egy kicsit szélesre futottam, aztán a második próbálkozásnál újra mélyen fordultam ott. A második szektorban túl mohó voltam, túl sokat akartam, és egy kicsit elvesztettem az autót. De kérdezzenek meg bárkit a mezőnyből, vélhetően mindannyian úgy érezzük, hogy több is volt benne! A lényeg, hogy ez egy nagy eredmény a csapat számára. Nem vagyok olyan boldog, mint lehetnék, de gratulálok Kiminek!”
A bajnokságban vezető Vettel azzal vigasztalódhat, hogy csapattársától elszenvedett első idei veresége éppen akkor jött, amikor legfőbb ellenfele, Lewis Hamilton is mélypontra jutott. A brit csak 14. lett az időmérőn Stoffel Vandoorne autótörése miatt, így nehéz futam vár rá. Esély a pontelőny növelésére – mondhatnánk. Ám Vettel jelezte: „Ez nem igazán érdekel.”
Arra utalt ezzel, hogy eszében sincs a biztos második pozícióján ücsörögni, nyílt küzdelemre készül Räikkönennel. „Mindketten próbálunk a legjobb pozícióért harcolni holnap. Elismerésem Kiminek, a végén ő volt a jobb! Elég versenyt teljesítettünk már ahhoz, hogy tudjuk, mi a dolgunk az első kanyarban. Azért vagyunk itt, hogy versenyezzünk.”
„A rajt fontos lesz, az első kanyar fontos lesz, és minden verseny fontos. A rajt viszont csak a verseny eleje, nem a vége. Tudjuk, milyen fontos a pole Monacóban, és azt is, mire számíthatunk. A legjobbat akarom kihozni belőle, ez a cél holnapra. Nem tudom, mi lesz a rajtnál. Elrajtolok, aztán meglátjuk, hol kötök ki – ilyen egyszerű. Nem vezet hosszú út az egyes kanyarhoz, de utána még várni fog ránk egy hosszú futam.”
/m4sport/
VETTEL: „NEHÉZ MEGJÓSOLNI, HOGY MI LESZ HOLNAP”
Inkább mérges volt, mintsem örült Sebastian Vettel a csapaton belüli első vereségét hozó időmérő után. Elmondta, miért vesztett, és megerősítette, nyílt küzdelmet fognak vívni csapattársával.
Mindössze 43 ezreden múlt! Ekkora előnnyel nyerte Kimi Räikkönen a Monacói Nagydíj időmérő edzését. Mindez óriási különbség ahhoz a 2 ezredmásodperchez képest, amellyel Sebastian Vettel megelőzte Valtteri Bottast, és megmentette magának az első rajtsoros indulás lehetőségét – ő mégis előbbi miatt mérgelődik inkább.
Érthető módon, hiszen a három szabadedzés az ő nagy fölényét hozta, és a Ferrarin belül is ő tűnt addig a gyorsabbnak az utcai pályán. Csakhogy a kvalifikációja másképpen alakult, mint az edzései. „A pole elszalasztása miatt érzett bosszúságom erősebb, mint az első sor miatt érzett örömöm” – ismerte el a német RTL-nek. „Nehéz megjósolni, hogy mi lesz holnap. A rajt nehéz lesz, lehetnek biztonsági autós fázisok, és így tovább.”
Ami a szombatot illeti, a legnagyobb változást délutánra az jelentette, hogy Vettel mondhatni „kicsúszott a zónából”. „Csütörtökön és ma délelőtt is sima edzéseink voltak, nem volt gond a forgalommal. Egyből ráéreztem az autóra, mindent ki tudtam hozni belőle. Az időmérőn viszont volt pár rossz menetem, forgalommal. És nem tudtam elkapni azt a ritmust. Kimi is hangsúlyozta, a lényeg a kör összerakásán van, és én most egy kicsit talán jobban küszködtem ilyen téren, mint ő. Ma ő volt a gyorsabb.”
„Az autót egészen jónak éreztem, de a Q3-ban az első körön egy kicsit talán túlságosan is nyomtam. Az ötös kanyarban egy kicsit szélesre futottam, aztán a második próbálkozásnál újra mélyen fordultam ott. A második szektorban túl mohó voltam, túl sokat akartam, és egy kicsit elvesztettem az autót. De kérdezzenek meg bárkit a mezőnyből, vélhetően mindannyian úgy érezzük, hogy több is volt benne! A lényeg, hogy ez egy nagy eredmény a csapat számára. Nem vagyok olyan boldog, mint lehetnék, de gratulálok Kiminek!”
A bajnokságban vezető Vettel azzal vigasztalódhat, hogy csapattársától elszenvedett első idei veresége éppen akkor jött, amikor legfőbb ellenfele, Lewis Hamilton is mélypontra jutott. A brit csak 14. lett az időmérőn Stoffel Vandoorne autótörése miatt, így nehéz futam vár rá. Esély a pontelőny növelésére – mondhatnánk. Ám Vettel jelezte: „Ez nem igazán érdekel.”
Arra utalt ezzel, hogy eszében sincs a biztos második pozícióján ücsörögni, nyílt küzdelemre készül Räikkönennel. „Mindketten próbálunk a legjobb pozícióért harcolni holnap. Elismerésem Kiminek, a végén ő volt a jobb! Elég versenyt teljesítettünk már ahhoz, hogy tudjuk, mi a dolgunk az első kanyarban. Azért vagyunk itt, hogy versenyezzünk.”
„A rajt fontos lesz, az első kanyar fontos lesz, és minden verseny fontos. A rajt viszont csak a verseny eleje, nem a vége. Tudjuk, milyen fontos a pole Monacóban, és azt is, mire számíthatunk. A legjobbat akarom kihozni belőle, ez a cél holnapra. Nem tudom, mi lesz a rajtnál. Elrajtolok, aztán meglátjuk, hol kötök ki – ilyen egyszerű. Nem vezet hosszú út az egyes kanyarhoz, de utána még várni fog ránk egy hosszú futam.”
/m4sport/
Megrovás Vettelnek
Egy kisebb kihágásért megrovást kapott az FIA versenybíróságától Sebastian Vettel a monacói időmérő edzés után.
A négyszeres világbajnok ellen azért indított vizsgálatot az FIA, mert megsértette a sportszabályzat „L” mellékletének IV. fejezetét. Ez kimondja, hogy a versenyzőknek a boxutca kijáratánál a kijelölt sávban kell maradniuk. Sebastian Vettel azonban Ferrarijával a Q3-ban átlépte a fehér záróvonalat.
A szövetség bírái a videofelvételek tanulmányozása után úgy döntöttek, a legenyhébb büntetést szabják ki: szóbeli figyelmeztetésben részesítették a kvalifikáció másodikját.
Vettelnek a mostani az idei első megrovása volt, aggódnia tehát egyelőre nem kell. 10 rajthelyes hátrasorolás csak a harmadik figyelmeztetés után jár.
/m4sport/
Monaco GP, időmérőedzés: RÄIKKÖNEN A POLE-BAN VETTEL ÉS BOTTAS ELŐTT
Szinte hihetetlen: 128 futam telt el azóta, hogy a mai Forma-1 egyik legnépszerűbb versenyzője, Kimi Räikkönen utoljára nem látott maga előtt egyetlen autót sem a rajt pillanatában. A hosszú böjt ráadásul a sport talán legfontosabb versenyhétvégéjén, a monacóin ért véget.
A Ferrari finn bajnoka mindazonáltal nem nagyon dőlhet hátra annak ellenére sem, hogy Monacóban híresen nehéz előzni, hiszen a mögéje felsorakozók csupán századokkal maradtak le tőle. Márkatársa, Sebastian Vettel 43, a mercedeses Valtteri Bottas pedig 45 ezreddel futott csak lassabb kört nála.
Hogy hová tűnt Lewis Hamilton? Ő már az időmérő edzés második szakaszában elbúcsúzott. 3 perccel a Q2 leintése előtt ugyanis a négyszeres világbajnok még a 14. helyen állt, és ekkor már csak maximum két gyorskörre volt lehetősége. Az első próbálkozása során hibázott picit, így a végére maradt a döntés. Ebbe viszont már másnak is volt beleszólása. Stoffel Vandoorne ugyanis az utolsó pillanatban épp Hamilton orra előtt csapta falhoz az autóját, és ezzel minden lehetősége elszállt a Mercedes világbajnokának.
Stoffel Vandoorne bizonyára érzelmi viharban hagyhatta el az elsüllyedt McLarent, hiszen az időeredménye alapján hetedikként bejutott a Q3-ba, ám mivel mindenki ment mért kört az utolsó szakaszban, a belga a 10. helyre csúszott.
A nagymenők száma Hamilton korai búcsúzásával háromra redukálódott, így a Red Bull ezúttal már a negyedik helyre is felkúszhatott Max Verstappen vezetésével, aki egyébként a Q1-et még elsőként zárta. A holland mögött csapattársa, Daniel Ricciardo végzett, akit Sainz, Perez, Grosjean és az egyetlen futamra visszatérő Jenson Button követett.
Kimi Räikkönen elsőségével startol tehát a Monacói Nagydíj futama, melyet vasárnap 13:30-as felvezető műsorkezdéssel 14:00-től élőben közvetítünk az M4 Sporton és az M4Sport.hu-n.
1 Kimi Raikkonen Ferrari Ferrari 1'12.178
2 Sebastian Vettel Ferrari Ferrari 1'12.221 0.043
3 Valtteri Bottas Mercedes Mercedes 1'12.223 0.045
4 Max Verstappen Red Bull TAG 1'12.496 0.318
5 Daniel Ricciardo Red Bull TAG 1'12.998 0.820
6 Carlos Sainz Jr. Toro Rosso Renault 1'13.162 0.984
7 Sergio Perez Force India Mercedes 1'13.329 1.151
8 Romain Grosjean Haas Ferrari 1'13.349 1.171
9 Daniil Kvyat Toro Rosso Renault 1'13.516 1.338
10 Nico Hulkenberg Renault Renault 1'13.628 1.450
11 Kevin Magnussen Haas Ferrari 1'13.959 1.781
12 Stoffel Vandoorne McLaren Honda
13 Lewis Hamilton Mercedes Mercedes 1'14.106 1.928
14 Felipe Massa Williams Mercedes 1'20.529 8.351
15 Esteban Ocon Force India Mercedes 1'14.101 1.923
16 Jolyon Palmer Renault Renault 1'14.696 2.518
17 Lance Stroll Williams Mercedes 1'14.893 2.715
18 Pascal Wehrlein Sauber Ferrari 1'15.159 2.981
19 Marcus Ericsson Sauber Ferrari 1'15.276 3.098
20 Jenson Button McLaren Honda 1'13.613 1.435
/m4sport/
Monaco GP, 3. szabadedzés: Vettel megállíthatatlan
Tovább tart Sebastian Vettel monacói szárnyalása. A német Kimi Räikkönent megelőzve, magabiztos fölénnyel hozta az utolsó edzést is. A Mercedesek éledeznek, Daniel Ricciardo a leintés után állt le, Esteban Ocon autót tört.
Ki tudták-e használni a mérnökök az egynapos szünetet a csütörtökön gondokkal küzdő Mercedesnél, és meg tudja-e őrizni kiváló formáját a Ferrari és Sebastian Vettel? Ezekkel a kérdéssel vágott neki újra a száguldásnak a mezőny Monacóban a szombati harmadik szabadedzésen, mely az első napon elkövetett hibák kijavításáról, a lemaradás behozásáról és az év egyik legfontosabb időmérő edzésére való felkészülésről szólt.
Problémái persze nem csak a Mercedesnek voltak csütörtökön. Nem véletlen, hogy a legnagyobb lendülettel a Sauber és a Renault kezdte a munkát: a svájciak csalódást keltően gyengék voltak két napja, míg a Renault mindkét edzésen csak egy autóval körözhetett műszaki hibák miatt, ráadásul az idén egy körön eddig villogó Nico Hülkenberg rendkívül csalódottan állapította meg, hogy vezethetetlen volt az autója.
Ennél is kényelmetlenebb helyzetbe került Jenson Button, akinél a Honda az első edzések után problémát észlelt az MGU-H-nál. Ezt az egységet és a turbót is cserélniük kellett, így a britre visszatérő futamán 15 rajthelyes büntetés vár. Fernando Alonso pedig újabb megerősítést kapott: jó döntés volt Indianapolist választani…
Az élcsapatoknál elsőként Valtteri Bottas futott mért kört – mindjárt a tabella élére is ugrott az ultralágy gumikon. 1:13,621 másodperces legjobb időt ért el az első etapján, ám ez 24 perc után már csak a 6. helyre volt elég. Előbb Kimi Räikkönen szárnyalta túl (1:13,568), majd Sebastian Vettel ismét elsőként tört be 1:13 alá, és 1:12,890-es körével átvett az első helyet. A két Ferrari mögé 0,340 másodperces hátránnyal Lewis Hamilton és 0,472 másodperccel Max Verstappen zárkózott föl – Bottas elé pedig még Danyiil Kvjat is befért. Ekkor mindkét McLaren a legjobb 10-ben volt, Stoffel Vandoorne a 8. helyen.
Számos hibát is láthattunk az első félórában. Kimi Räikkönen egy ízben éppen csak el tudta kerülni a falnak ütközést. Az utolsó kanyarba érkezett meg túl nagy lendülettel – szerencséjére időben fékezett, majd elfordult. Romain Grosjean a Mirabeau-ban idézte meg Nico Rosberg 2014-es időmérős körét: blokkoló kerékkel csúszott a bukótérbe. Nem sokkal később Daniel Ricciardo is hasonlóan járt az első kanyarban. Esteban Ocon pedig amiatt elégedetlenkedett, hogy Kevin Magnussen csúnyán blokkolta őt. „Ez Monaco, barátom” – reagált mérnöke a hercegségben most először versenyző francia dühöngésére.
A második félórába lépve a két Red Bull javított helyezésén. Verstappen a hétvégén másodikként ért el 12-es időt, és mindössze 0,050 másodperccel maradt el Vettel legjobbjától. Ricciardo eközben 5.-nek lépett elő, de fél másodperc hátrányban volt a hollandhoz képest.
Miután ők a boxba hajtottak, a Mercedes és a Ferrari versenyzői már a második etapjuknak vágtak neki. Vettel továbbra is megállíthatatlan volt: 1:12,558-ra javította a hétvége – és Monaco valaha futott – eddigi legjobb körét. Aztán villantak az újabb lila szektorok, és a stopper már 1:12,395-nél állt meg. Räikkönen próbált kapaszkodni, de ez csak arra volt elég, hogy 0,3-0,4 másodperc környékén tartsa lemaradását.
Két ezüstszínű ellenfelük eközben hiába tűnt erősebbnek, mint két napja, ez is kevés volt. Bottas 1:12,830-as idővel, 0,4-es lemaradással jött fel 3.-nak, Hamilton pedig sokadszori próbálkozásra sem rakott össze jó kört, és megrekedt a 0,8-es lemaradásnál.
A némi fáziskésésben lévő Red Bull nem tudott reagálni. Ricciardo a 6., Verstappen a 4. helyen ragadt, a holland pedig arra panaszkodott, hogy autója nem akar fordulni.
A körözésüket aztán virtuális biztonsági autós fázis hátráltatta. Az utolsó szabadedzés sem múlhatott el baleset nélkül. Azt követően, hogy Lance Stroll csütörtökön a Casino-téren másolta le Verstappen tavalyi hibáját, most a Monacóban szintén újonc Esteban Ocon a holland időmérős autótörését idézte a szemünk elé. Az uszodánál lévő sikánban túl szűkre vette az ívet, jobb első kereke a nagy tempónál nekicsapódott a palánknak, felfüggesztése eltört, ő Force India pedig kormányozhatatlanul csapódott a falba. „Igen, minden oké” – nyugtatta meg mérnökét a francia. Szerelőinek lesz dolga az időmérő előtti órákban…
A körözésre ezek után már csak 4 perc maradt. Valamennyi versenyző a pályára sietett, így képet kaphattunk arról, mi vár a mezőnyre az időmérő Q1-es szakaszában: kék zászlók és tumultus…
Az eredményeken már nem volt idő javítani, ám a hajrában egy újabb résztvevő került bajba: Daniel Ricciardo fékevesztetten csúszott az első kanyar bukóterébe. Azt jelezte, az elektronikus fékrendszere hibásodott meg, és beesett a pedálja. Szerencséjére az RB13-as legalább a falakat elkerülte.
Izgalmasnak ígérkezik a folytatás: az időmérő edzés közvetítése 13.45-kor kezdődik az M4 Sporton és az M4 Sport.hu-n.
Monacói Nagydíj, 3. szabadedzés – végeredmény:
Versenyző Csapat Idő Különbség Kör
1. Sebastian Vettel Ferrari 1:12,395 23
2. Kimi Räikkönen Ferrari 1:12,740 +0,345 26
3. Valtteri Bottas Mercedes 1:12,830 +0,435 29
4. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer 1:12,940 +0,545 27
5. Lewis Hamilton Mercedes 1:13,230 +0,835 27
6. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer 1:13,392 +0,997 24
7. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault 1:13,400 +1,005 27
8. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault 1:13,563 +1,168 23
9. Kevin Magnussen Haas-Ferrari 1:13,596 +1,201 21
10. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda 1:13,805 +1,410 21
11. Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:13,936 +1,541 23
12. Jenson Button McLaren-Honda 1:13,976 +1,581 26
13. Esteban Ocon Force India-Mercedes 1:14,072 +1,677 21
14. Felipe Massa Williams-Mercedes 1:14,072 +1,677 28
15. Nico Hülkenberg Renault 1:14,283 +1,888 24
16. Romain Grosjean Haas-Ferrari 1:14,547 +2,152 23
17. Lance Stroll Williams-Mercedes 1:14,675 +2,280 35
18. Jolyon Palmer Renault 1:15,164 +2,769 25
19. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari 1:15,291 +2,896 29
20. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 1:15,863 +3,468 26
MONACO GP, 2. szabadedzés: VETTEL AZ ÉLRE ÁLLT!
Nagy fölénnyel, a mezőnyből egyedül 12-es kört autózva nyerte a második monacói szabadedzést Sebastian Vettel. A Mercedesek szenvedtek a gumikkal, Jenson Button viszont máris csapattársa nyakán.
Nagy előrelépéssel kezdődött a monacói második szabadedzés Nico Hülkenberg és Marcus Ericsson számára: mindketten már az első percekben sikeresen teljesítették első mért körüket! A Renault ERS-hiba, a Sauber pedig váltóhiba miatt zárta eredmény nélkül a délelőttöt, így bőven volt mit pótolniuk a második másfél órában.
A gyakorlás elején egy szokatlan jelenségnek is szemtanúi lehettünk: egy McLaren állt az első helyen… Stoffel Vandoorne 1:14,642 másodperces idővel nyitott, igaz, nem sokáig őrizte előkelő pozícióját.
Az első vezetői hibára kevesebb mint tíz percet kellett várnunk: a Monacóban korábban még sosem versenyző Esteban Ocon az alagút felé menet kissé túlerőltette a kigyorsítást, így két kerékkel a szalagkorlátnak ütközött. Szerencséjére rózsaszín gépe nem tört össze.
Nem sokkal később újra lengtek a sárga zászlók ugyanazon a helyen. Jolyon Palmer nem hibázott, egyszerűen füstölni kezdett a Renault-ja, szerelői pedig azonnali leállást tanácsoltak neki. Sok minden tehát mégsem változott a franciáknál: Hülkenberg ugyan visszatért a pályára, Palmer viszont pihenőre kényszerült…
Újabb tíz perc elteltével aztán Marcus Ericssonnak is volt e meleg pillanata: a Casinóból kijövet autója hátulja kitört és a falnak koccant, de ő is vissza tudott térni a boxba.
Az élmezőnyből elsőként Kimi Räikkönen mutatta meg magát, ám eleinte megbújt az eddig ígéretes formát mutató két Toro Rosso mögött. Bár James Key, a faenzaiak technikai igazgatója szerdán éppen azon elmélkedett, hogy az idei versenygépük érzése szerint nem sikerült olyan jóra, mint az előző évek modelljei, Danyiil Kvjat és Carlos Sainz az első edzést a legjobb tízben, az orosz ráadásul a figyelemreméltó hatodik helyen zárta. Most pedig egy Lewis Hamilton délelőtti legjobbjánál is jobb eredménnyel, 1:13,331-es körrel kezdett, amely az edzés első felének legjobb eredménye volt.
Húsz perc elteltével már csak két versenyző volt adós a köridőkkel: Sebastian Vettel Ferrarija az emelőn pihent magányosan, Daniel Ricciardo viszont némi késés után ultralágy gumikon tűnt fel a pályán.
A Mercedesek ezúttal is a szuperlágy gumikon kezdtek hosszabb etapba. Hamilton és Bottas 1 másodperccel volt lassabb Kvjatnál, a háromszoros világbajnok pedig egy kicsit sem tűnt elégedettnek: „Ezek a gumik nem működnek valami jól. Egy élet fölmelegíteni őket” – panaszkodott hétkörös etapján. A pálya szélén figyelő korábbi versenyzőt, Martin Brundle-t sem győzték meg az Ezüstnyilak. „Alapvetően nincs meg a tapadásuk a nyers pályán. Feltűnő, hogy nem olyan jók, mint más autók, és még a kanyarból kifelé ötven-száz méterrel is forgatják a kormányt” – figyelte meg.
Bár ekkor már valamennyi nagyágyú a pályán volt, 30 perc után még mindig Kvjat neve állt az eredményjelző élén. Verstappen az ultralágy gumikon ugyan legjobb első szektort futott, „kedvenc” helyén, az uszodánál rontott, és az új „ugratószerű” sárga kerékvetőket kikerülve inkább levágta a sikánt. 155 ezred hiányzott neki Kvjat idejéhez.
Vettel egy 1:13,573 másodperces körrel iratkozott fel az eredményjelzőre. A szuperlágyakon futott, gyorsabban, mint a szenvedő Mercedesek, és mérnöke meg is dicsérte őt: „Ez nagyon jó idő ezeken a gumikon.” Valóban az volt: a legjobb 8-ban ő volt az egyetlen, aki nem a lila oldalfalú Pirelliket használta.
Kvjat uralmát azonban mégsem ő, hanem korábbi csapattársa, Ricciardo törte meg, aki 1:13,280-ra javított az ultralágyon. Aztán Räikkönen is az orosz elé furakodott – 3 ezreddel maradt el az ausztráltól. Majd érkezett Vettel az ultralágyon, és elsőként ért el 12-es időt: 1:12,759 lett a vége, melyből két kör múlva további 39 ezredet faragott. Fél másodpercet vert Ricciardóra, Räikkönenre és Kvjatra. Őket Sainz, Verstappen, Pérez, Hamilton, Magnussen és Bottas követte.
A délelőttinél jobban alakult Jenson Button edzése. Bár a gyakorlás elején arra panaszkodott, hogy kezdheti újra az ismerkedést az MCL32-essel, mivel teljesen másnak érzi, mint az első másfél órában, eredményei azt mutatták, kezd belerázódni. Legjobb ultralágyas körével a 12. pozícióba került, és csupán 36 ezreddel volt lassabb csapattársánál, Stoffel Vandoorne-nál.
A tavalyi futamot idéző jelenet következett az edzés 53. percében: karambol a Massenet-nél! Az újonc Lance Stroll ugyanúgy és ugyanazon a helyen veszítette el az uralmát Williamse fölött, mint a tavalyi versenyen Max Verstappen. A különbség az volt, hogy a kanadai ezúttal nem a nedves íven csúszott meg. Túl nagy tempóval érkezett a gyors balosba, és esélye sem volt korrigálni: a falban találta magát, lerombolva gépe jobb első felfüggesztését.
Az FIA piros zászlóval szakította félbe a gyakorlást, ám a pályabírók gyors munkájának hála csak 7 perc szünet következett.
Az újraindítás után a mezőny már a hosszú etapokra helyezte a hangsúlyt, a két Mercedes így meg is rekedt a 8. és a 10. helyen. Hamilton etapja elején a forgalomra panaszkodott; Verstappen a Rascasse-ban integetett az őt blokkoló Haasnak; a Ferrarinál pedig megosztották a munkát, és Vettel az ultralágyon, Räikkönen pedig a szuperlágyon kezdett sokbenzines körözésbe.
A csütörtöki események érdekes folytatást ígérnek. A Ferrari ismét erősnek tűnik, első számú üldözőjük viszont egyelőre nem a Mercedes, hanem a Red Bull volt. Kiváló formában a Toro Rosso fiataljai, akiknek köszönhetően a legjobb hatba öt Red Bull-nevelés került.
A top 10 közelében a McLarenek, a Monacóban az utóbbi években gyengélkedő Williamsszel Felipe Massa csak a 13. helyig jutott, a két tapasztalatlan újoncnak, Lance Strollnak és Esteban Oconnak pedig lesz mit behoznia. Meglepően hátul zárt Nico Hülkenberg a Renault-val, a német délelőtti problémái után nem találta autója egyensúlyát. A sor végén a Sauberek szerénykednek.
A folytatásra ezúttal szombatig kell várni: az időmérő edzést az M4 Sport és az M4 Sport.hu 13.45-ös kezdéssel élőben közvetíti. De a szurkolók addig sem maradnak benzingőz nélkül, hiszen a WTCC hétvégi futamának időmérő edzését pénteken 12.40-es kezdéssel szintén közvetítjük!
Monacói Nagydíj, 2. szabadedzés – végeredmény:
Versenyző Csapat Idő Különbség Kör
1. Sebastian Vettel Ferrari 1:12,720 38
2. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer 1:13,207 +0,487 35
3. Kimi Räikkönen Ferrari 1:13,283 +0,563 46
4. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault 1:13,331 +0,611 41
5. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault 1:13,400 +0,680 43
6. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer 1:13,486 +0,766 36
7. Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:13,799 +1,079 45
8. Lewis Hamilton Mercedes 1:13,873 +1,153 31
9. Kevin Magnussen Haas-Ferrari 1:13,890 +1,170 46
10. Valtteri Bottas Mercedes 1:13,902 +1,182 39
11. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda 1:13,946 +1,226 42
12. Jenson Button McLaren-Honda 1:13,981 +1,261 37
13. Felipe Massa Williams-Mercedes 1:14,003 +1,283 46
14. Romain Grosjean Haas-Ferrari 1:14,022 +1,302 44
15. Esteban Ocon Force India-Mercedes 1:14,093 +1,373 47
16. Lance Stroll Williams-Mercedes 1:14,474 +1,754 27
17. Nico Hülkenberg Renault 1:14,870 +2,150 41
18. Jolyon Palmer Renault 1:15,616 +2,896 8
19. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari 1:15,691 +2,971 32
20. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari 1:15,695 +2,975 37
/m4sport/
MONACO GP, 1. szabadedzés: HAMILTON KEZDETT A LEGJOBBAN MONACÓBAN!
Láttunk szalagkorlátot „megcsókoló” Ferrarikat, határokat feszegető fotóst, pár vezetői és műszaki hibát és egy visszatérő bajnokot, de a Monacói Nagydíj első szabadedzésének főszereplője Lewis Hamilton volt.
Újra 300-zal dübörögnek az F1-es autók Monaco utcáin! Az F1 legnagyobb múlttal rendelkező versenye szokás szerint egy nappal korábban, már csütörtökön kezdetét vette – immáron 75. alkalommal. A mezőnyben újra ott virított a 22-es rajtszám, mögötte pedig ott ült Jenson Button, aki csak egyetlen hétvége erejéig beugrott a McLarenbe, hogy helyettesítse az Indianapolisban versenyző Fernando Alonsót.
A brit legelső köreit teljesítette az első szabadedzésen az idei McLarennel, be is mutatott egy blokkolós fékezést az uszoda környékén. Bőven lesz mit tanulnia: bár a mostani már a 16. monacói versenye lesz, a széles, nagy leszorítóerejű autókat és a Pirelli kényes új gumijait még egyáltalán nem ismeri.
Button ennek jegyében – a mezőnyből egyedüliként – a hétvége legkeményebb gumiján, a lágyon kezdett hosszabb etapba. A McLaren őt segítendő, tudatosan eggyel több garnitúrát igényelt számára. Már ekkor láthattunk tőle palánkot súroló kanyarvételt, neve azonban többnyire a tabella alján volt látható.
A szűk utcákon mindennél fontosabb, hogy a versenyző merjen kockáztatni, és ne riadjon vissza a szalagkorlátok közelségétől, ezért a csütörtöki felkészülés a fokozatos gyorsulásról és a ritmus megtalálásáról szól elsősorban. Az első mért idő Max Verstappené volt, ám a hosszú tengelytávja miatt kissé aggódó két Mercedes hamar átvette a kezdeményezést. Mindketten a szuperlágy gumikon kezdtek, és Valtteri Bottas diktálta a tempót. Tízkörös etappal kezdett, és fokozatosan gyorsult 1:15,111 másodpercig. Lewis Hamilton 0,2-es hátránnyal követte őt.
A címvédő csapattal ellentétben a mezőny nagyobb része az ultralágy gumikon kezdte a körözést. A Red Bull-osoknak ennek ellenére körökbe telt, mire fel tudtak zárkózni Bottasékra. Húsz perc elteltével aztán már a tavalyi pole-szerző, Daniel Ricciardo állt az élen 1:14,884-es idővel, míg Verstappen a harmadik volt.
A hollandot etapja végén defekt miatt hívta be a garázsba csapata, ám miután Adrian Newey is közelről vizslatta autóját, hamar nyilvánvalóvá vált, hogy más problémák is vannak: a padlólemez és környéke sérült, ami miatt sok időt vesztett.
A Ferrarikra is a rózsaszín papucsok kerültek föl először. Kimi Räikkönen máris bemutatta rajtuk, milyen az ideális kanyarvétel Monacóban: az uszodánál jobb elsője éppen csak súrolta a szalagkorlát csúcspontját, felnije pedig apró szikrákat vetett. Sebastian Vettel eközben 1:14,289-re javított az élen. Csapattársa 0,8-es hátránnyal zárkózott fel 3.-nak.
Mért ideje ekkor már csak két versenyzőnek nem volt: Nico Hülkenbernek az ERS energiatárolójával adódott problémája, míg Marcus Ericsson váltóhiba miatt volt tétlen – végül egyiküket sem láthattuk a másfél órában a pályán..
Az edzés feléhez közeledve többen is javítottak. Feltűnt a legjobb ötben a két Toro Rosso, Felipe Massa, Sergio Pérez is, majd a Mercedesek ultralágy gumikkal fölszerelkezve visszavették a vezetést. Bottas 1:13,828-ra javított, aztán Hamilton 1:13,945-öt, 1:13,429-et, majd 1:13,425-öt futott, és közel 0,4 másodperces előnyre tett szert a finnel szemben.
Vettel eközben Räikkönent másolta az uszodánál: csak úgy szikrázott a felnije! „Ellenőriznétek? Megcsókoltam a falat” – szólt a csapatának. Aztán ő is javított, és Bottast megelőzve 0,196-re zárkózott föl Hamilton mögé. A sorrend az utolsó félóra kezdetekor Hamilton, Vettel, Bottas, Ricciardo, Pérez, Massa, Kvjat, Sainz, Ocon és Magnussen volt – a lágygumis Button a 17. Wehrleintől is másfél másodperccel elmaradva állt az 18. helyen.
26 perc volt még hátra, amikor Max Verstappen újra a pályára hajthatott korai problémái után. A holland időközben a 12. helyre csúszott vissza, innen araszolt fokozatosan előre az 4., majd a 3. helyre. Hamiltontól 3 tized választotta el, Ricciardónak kevesebb mint 1-et adott. Az első szektorban így is ő volt a leggyorsabb
Jenson Button is 25 perccel a vége előtt hajtott újra pályára – immár az ultralágy gumin. Egyre magabiztosabbnak tűnt a volán mögött, de még távolról sem annyira, mintha végigversenyezte volna az előző öt hétvégét. Egy ízben például azon csodálkozott, hogy autója ideiglenesen üresbe kapcsolt. „Véletlen gombnyomás” – érkezett mérnökétől a magyarázat… A brit így is fokozatosan faragott hátrányából, s az utolsó negyedórában már a 14. helyen állt, fél másodperccel lemaradva Stoffel Vandoorne-tól.
A nap első komolyabb hibáját Romain Grosjean mutatta be, akinek Haasa egy blokkolós fékezés után csúszott a Saint Devote-kanyar bukóterébe. A francia szerencséjére elkerülte a falakat, majd egy piruett után folytatni tudta a körözést.
A hajrában Sebastian Vettel is bemutatott egy pályalevágást az alagút utáni sikánban, miközben párszáz méterrel arrébb egy fotós haragított magára egy pályabírót azzal, hogy a versenyzőkhöz hasonlóan feszegette a határait, és a korlát fedezékéből az autóktól centikre kattogtatott…
Az eredmény a hajrában jelentősen már nem változott. Hamilton a tavalyi pole-időt 0,197 másodperccel túlszárnyalva hozta az első edzést, mögötte Vettel, Verstappen, Bottas, Ricciardo, Kvjat és Räikkönen sorakozott. A visszatérő Button végül a 14. helyen maradt, Hülkenberg és Ericsson pedig a garázsban.
Folytatás 14 órakor, a második szabadedzést az M4 Sport és az M4 Sport.hu 13.55-ös műsorkezdéssel élőben közvetíti.
Monacói Nagydíj, 1. szabadedzés – végeredmény:
Versenyző Csapat Idő Különbség Kör
1. Lewis Hamilton Mercedes 1:13,425 40
2. Sebastian Vettel Ferrari 1:13,621 +0,196 34
3. Max Verstappen Red Bull-TAG Heuer 1:13,771 +0,346 32
4. Valtteri Bottas Mercedes 1:13,791 +0,366 40
5. Daniel Ricciardo Red Bull-TAG Heuer 1:13,854 +0,429 45
6. Danyiil Kvjat Toro Rosso-Renault 1:14,111 +0,686 42
7. Kimi Räikkönen Ferrari 1:14,164 +0,739 37
8. Sergio Pérez Force India-Mercedes 1:14,201 +0,776 32
9. Carlos Sainz Toro Rosso-Renault 1:14,333 +0,908 39
10. Esteban Ocon Force India-Mercedes 1:14,425 +1,000 39
11. Felipe Massa Williams-Mercedes 1:14,617 +1,192 37
12. Stoffel Vandoorne McLaren-Honda 1:14,813 +1,388 38
13. Kevin Magnussen Haas-Ferrari 1:14,870 +1,445 34
14. Jenson Button McLaren-Honda 1:14,954 +1,529 35
15. Romain Grosjean Haas-Ferrari 1:15,321 +1,896 33
16. Lance Stroll Williams-Mercedes 1:15,595 +2,170 44
17. Jolyon Palmer Renault 1:15,949 +2,524 42
18. Pascal Wehrlein Sauber-Ferrari 1:16,258 +2,833 33
19. Nico Hülkenberg Renault idő nélkül ------ 3
20. Marcus Ericsson Sauber-Ferrari idő nélkül ------ 3
/m4sport/
Segített-e volna Vettelnek a „C-terv”?
Sebastian Vettel és a Ferrari Lewis Hamilton előzése után egy ideig fontolgatta az újbóli stratégiaváltást. De miről volt szó, és miért nem lépték meg végül?
A futamot megnyerő Mercedes-versenyző a 44. körben jutott túl az eggyel keményebb gumin köröző Sebastian Vettelen, s ezt követően már nemcsak az autóján lévő abroncsok szempontjából volt előnyben ellenfelével szemben, hanem a pozícióját tekintve is. A Ferrari és a négyszeres világbajnok ekkor arról kezdett el diskurálni, átálljanak-e a C-tervre, ami valójában egy harmadik kiállás közbeiktatását jelentette.
Mivel Vettel gumihátránya miatt eleve lassabb volt Hamiltonnál, mögötte Daniel Ricciardo viszont már több mint egy perces lemaradásban volt, a Scuderia előtt valós esély kínálkozott a plusz kiállás közbeiktatására. Ez talán reményt adhatott volna neki arra, hogy frissebb lágy gumikkal gyorsan fölzárkózzon, majd megkísérelje visszavenni a vezető helyet a Mercedestől.
„Igen, hatalmas előnyben voltunk Daniellel szemben, ezért valójában bármit megtehettünk volna. De nem voltunk biztosak a dolgunkban” – magyarázta Vettel, végül miért nem mentek bele a vésztaktikába. „Ment a diskurzus a lehetséges megoldásról. Reménykedtünk benne, hogy Lewis talán szenvedni kezd a gumikon a végén, de a futamok végére általában a pálya jól felgumizódik, és a gumik tovább bírják. Nem is volt gondja. Megpróbáltuk tovább nyomni, közel maradni, de sosem voltunk elég közel.”
Amennyiben Vettel a pozícióvesztést követően azonnal a boxba hajtott volna, úgy nyolc körrel lett volna frissebb a lágy gumija (már csak egy használt szettje volt), s annak 22 kört kellett volna még teljesítenie. Mivel egy kiállás nagyjából 21 másodperces időveszteséggel jár Barcelonában, körönként jó egy másodperccel kellett volna felülmúlnia Hamiltont ahhoz, hogy a legvégén még legyen lehetősége előzni. Minél többet vártak volna a cserével, a gumik közti különbség annál nagyobb, a rendelkezésre álló idő viszont annál kevesebb lett volna.
Csakhogy a helyzet nem volt ennyire egyszerű, hiszen a Mercedes is számolt a harmadik kiállás lehetőségével, s amennyiben a Scuderia meglépte volna, Hamilton azonnal reagálhatott volna. „Megpróbáltunk mindig 2,5 másodperces előnyben lenni az esetleges kerékcsere miatt” – árulta el Toto Wolff.
Mérnökei szerint Vettel C-tervének csak akkor lett volna értelme, ha azt legalább 12 körrel a vége előtt léptetik életbe, mivel utána már nem lett volna elég ideje a németnek a fölzárkózásra. Előtte pedig Hamilton egy gyors válaszkiállással háríthatta volna a támadást. A Ferrari számára mindez már nem volt elegendő érv a taktika megváltoztatására. Az egyetlen reményüket ekkor már csak egy biztonsági autós fázis jelenthette volna.
/m4sport/
|